Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: aficionados, korzenie

Przesunięty przez: Michal
Sob 14 Lip, 2007
Korzenie aficionados
Autor Wiadomość
El Comandante
Ekspert Aficionado
Administrator

Zaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 11
Otrzymał 182 piw(a)
Wysłany: Sob 14 Lip, 2007   

No to nieźle i ktoś coś takiego sprzedaje. :neutral:

::::::::: Dodawanie zdjęć na forum :::::::::::

proforma
[Usunięty]

NI99A napisał/a:
No to nieźle i ktoś coś takiego sprzedaje. :neutral:

niestety wielu jest takich "fachowców" - zresztą błędy zdarzają się i to nie mało w poważnych herbarzach

Markuz
Początkujący Aficionado
El Mariachi

wszystko fajnie ale tak jak wspomniałem-odnalezienie czekogolwiek na temat mojej rodziny graniczyć będzie z cudem :neutral:
pozdrawiam
m

mój status

proforma
[Usunięty]

Markuz napisał/a:
wszystko fajnie ale tak jak wspomniałem-odnalezienie czekogolwiek na temat mojej rodziny graniczyć będzie z cudem :neutral:
pozdrawiam
m

niekoniecznie, w najgorszym przypadku będziesz miał trzy pokolenia do tyłu

Vincent
Aficionado

Pewnie sam będę spisywał i wpisywał, program mi się podoba :)
Jednak z tego co wiem dokumentów jest mało, no ale zobacze jak zacznę zbierać.
Co do herbu, to nie mam zielonego pojęcia jakie powinien mieć barwy itp., może jak poczytam to pogłębię wiedzę.
Mam nadzieję, ze to właściwy herb, szukałem według nazwiska i w paru miejscach w necie właśnie ten herb przyporządkowano.
Jak będę miał wątpliwości pozwolisz, że będę pytał.

Na razie wielkie dzięki za pomoc na początku drogi :)

El Comandante
Ekspert Aficionado
Administrator

Zaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 11
Otrzymał 182 piw(a)

Herby na każdej stronie wyglądają inaczej :D

::::::::: Dodawanie zdjęć na forum :::::::::::

proforma
[Usunięty]

Vincent napisał/a:
Pewnie sam będę spisywał i wpisywał, program mi się podoba :)
Jednak z tego co wiem dokumentów jest mało, no ale zobacze jak zacznę zbierać.
Co do herbu, to nie mam zielonego pojęcia jakie powinien mieć barwy itp., może jak poczytam to pogłębię wiedzę.
Mam nadzieję, ze to właściwy herb, szukałem według nazwiska i w paru miejscach w necie właśnie ten herb przyporządkowano.
Jak będę miał wątpliwości pozwolisz, że będę pytał.

Na razie wielkie dzięki za pomoc na początku drogi :)

poniżęj podaję ci opis postawowego herbu Abdank (bo niestety istnieje kilka odmian tego herbu)
Abdank
synonimy - Abdanek, Abdaniec, Abdanka, Awdancz, Awdańc, Awdańczyc, Aw-daniec, Habdank, Habdaniec, Haudaniec, Haudancz, Hawdaniec, Hebdank, Białkotka, Biłkotka, Biołkotka, Czelejów, Łąkotka, Łę-kawa, Łękawica, Łękotka, Skuba, Szczedrzyk
zawołanie: Abdaniec, Abdank, Awdaniec, Habdank, Hebdank
Opis herbu
W polu czerwonym łękawica srebrna (biała) czyli dwie krokwie srebrne (białe), połączone w kształt litery "W". Klejnot: nad hełmem otoczonym labrami czerwonymi z podbiciem srebrnym, w koronie łękawica srebrna (biała). Jeden z najstarszych herbów piastowskich, spotykany na Śląsku w XII wieku, pierwsza wzmianka w źródłach pisanych w 1402 roku.

przy odpowiedzi był link pod którym udostępniłem ci skompresowaną wersję kolorowego rysunku - nie sciągnąłeś?
pozdrawiam
ps. pytaj - kto pyta mniej błądzi, możemy pogadać na Skypie

proforma
[Usunięty]

NI99A napisał/a:
Herby na każdej stronie wyglądają inaczej :D

może to być kwestia odmian herbu

Vincent
Aficionado

Oczywiście, ze ściągnąłem. :)
Tylko nadmieniłem, ze nawet jak będą odwrócone barwy, to i tak nie będę wiedział który jest prawidłowy. Na szczęście teraz mam wzorzec :)
Tak jak piszesz natknąłem się na różne odmiany tegoż herbu, jedyne co widziałem to moje nazwisko i nazwę Abdank. Ale aby cokolwiek pisać w temacie, muszę najpierw zdobyć chociaż podstawową wiedzę, bo na razie jestem całkiem zielony ;)

Markuz
Początkujący Aficionado
El Mariachi

a ja grzebiąc w necie natknąłem się na lekko zmienione nazwisko panieńskie mojej mamy - z tego co wiem nazwisko to mogło być przekształcane (i było bardzo często..podobno zresztą jak moje...) więc chyba mam jakiś trop (XVIII wiek) :)
pozdrawiam
m

mój status

proforma
[Usunięty]

Vincent napisał/a:
Tylko nadmieniłem, ze nawet jak będą odwrócone barwy, to i tak nie będę wiedział który jest prawidłowy. Na szczęście teraz mam wzorzec :)
Tak jak piszesz natknąłem się na różne odmiany tegoż herbu, jedyne co widziałem to moje nazwisko i nazwę Abdank. Ale aby cokolwiek pisać w temacie, muszę najpierw zdobyć chociaż podstawową wiedzę, bo na razie jestem całkiem zielony ;)

jest zasada heraldyczna (choć czasami, na szczęście bardzo rzadko są odstęwstwa) że barwa pola tarczy wskazuje określa barwę wierzchnią labrów a barwa godła (czyli tego co na tarczy) barwę podbicia labrów czyli to co od spodu labrów - trzymając się tej zasady w prawie stu procentach określisz barwy labrów

proforma
[Usunięty]

Vincent napisał/a:

jest zasada heraldyczna że barwa pola tarczy określa barwę wierzchnią labrów a barwa klejnotu czyli tego co na tarczy barwę spodnią labrów, stosując tę zasadę zawsze będzoiesz wiedział czy barwy na labrach są położone prawidłowo (oczywiście, jak we wszystkim i tu są wyjątki, na szczęście bardzo rzadkie)

Vincent
Aficionado

No to teraz wszystko jasne, dziękuje za wyjaśnienie :)

proforma
[Usunięty]

Vincent napisał/a:
No to teraz wszystko jasne, dziękuje za wyjaśnienie :)

polecam się

maciejslu
[Usunięty]

Ja po mieczu nie mam co szukać, ale po kądzieli niewykluczone, żem herbu Trzaska (matka de domo Błażejewska) lub Grzymała. A może i Odrowąż?

Ale czy to prawda?

proforma
[Usunięty]

maciejslu napisał/a:
Ja po mieczu nie mam co szukać, ale po kądzieli niewykluczone, żem herbu Trzaska (matka de domo Błażejewska) lub Grzymała. A może i Odrowąż?

Ale czy to prawda?

no jeśli liczysz na herb po mamie to muszę cię zmartwić, wg zasad kobieta po słubie traciła swój herb i przyjmowała herb męża, kobiece herby nie były dzidziczone (z małymi wyjątkami - gdy zostało to zaznaczone w akcie nobilitacyjny - ale to było kilka, kilkanaście przypadków)

maciejslu
[Usunięty]

proforma napisał/a:
maciejslu napisał/a:

Ale czy to prawda?

no jeśli liczysz na herb po mamie to muszę cię zmartwić, wg zasad kobieta po słubie traciła swój herb i przyjmowała herb męża, kobiece herby nie były dzidziczone (z małymi wyjątkami - gdy zostało to zaznaczone w akcie nobilitacyjny - ale to było kilka, kilkanaście przypadków)

Tak właśnie myślałem. Czyli - z własnego herbu nici :neutral:

Chyba zacznę ostentacyjnie ignorować ten wątek :bejsbol:

proforma
[Usunięty]

maciejslu napisał/a:
proforma napisał/a:
maciejslu napisał/a:

Ale czy to prawda?

Tak właśnie myślałem. Czyli - z własnego herbu nici :neutral:

Chyba zacznę ostentacyjnie ignorować ten wątek :bejsbol:

możesz śmiało to robić, i szczycić się tym że mama nosiła taki a nie inny herb, a w drzewie rodowym możesz go powiesić zgodnie z zasadami heraldycznymi

maciejslu
[Usunięty]

proforma napisał/a:
możesz śmiało to robić, i szczycić się tym że mama nosiła taki a nie inny herb, a w drzewie rodowym możesz go powiesić zgodnie z zasadami heraldycznymi

Już ustaliłem u źródeł, czyli Wujka - to Trzaska jest.

Historia nadania herbu piękna - odsyłam do Wikipedii ;)

proforma
[Usunięty]

maciejslu napisał/a:
proforma napisał/a:

Już ustaliłem u źródeł, czyli Wujka - to Trzaska jest.

Historia nadania herbu piękna - odsyłam do Wikipedii ;)

piękny herb i też ma kilka odmian

Reklamator

Wysłany:    Reklama

Odpowiedz do tematu