Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: kuba

..:: KUBA ::..
Autor Wiadomość
El Comandante
Ekspert Aficionado
AdministratorZaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 11
Wiek: 40
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 2581
Otrzymał 185 piw(a)
Wysłany: Śro 24 Sty, 2007   ..:: KUBA ::..

KUBA

Kuba to jedno z wymarzonych miejsc wypoczynku dla tych, którzy pragną zasmakować prawdziwie karaibskich wakacji. Ta niezwykła wyspa wielkości porównywalnej do amerykańskiego stanu Pensylwania (110 860 km2), kusi podróżników otaczającymi ją ciepłymi, lazurowymi wodami i ponad 200 zatokami oraz 289 wspaniałymi plażami, z których najsłynniejszą jest Varadero. Turyści mogą do woli przechadzać się wśród starych, kolonialnych budynków Hawany, cieszyć wspaniałą, miejscową kuchnią i muzyką lub po prostu odpoczywać. Nie bez powodów Kubę najczęściej określa się mianem "perły Karaibów".

Informacje ogólne i geopolityczneOficjalna nazwa położonego w archipelagu Wielkich Antyli państwa to Republika Kuby. Składa się ono z głównej wyspy, będącej zarazem największą na Karaibach i piętnastą pod względem powierzchni na świecie oraz szeregu mniejszych wysepek, spośród których wyróżnia się rozmiarem Isla de la Juventud. Stolicą kraju jest Hawana a inne, znaczące miasta to Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo czy Santa Clara. Główne, kubańskie porty znajdują się w Cienfuegos, Hawanie, Manzanillo, Mariel, Matanzas i Santiago de Cuba. Blisko jedną czwartą terenu państwa zajmują wyżyny z trzema głównymi regionami górskimi. Jest to położony na wschodzie masyw Sierra Maestra, Cordillera de los Organos na zachodzie i Sierra del Escambray w centrum wyspy. Najwyższy szczyt Pico Turquino wznosi się nad powierzchnię Morza Karaibskiego na wysokość 2005 m. Pozostała część kraju jest w przeważającej części płaska. Wyspę pokrywa gęsta sieć stosunkowo płytkich rzek.

Klimat

Klimat panujący na wyspie określić można jako tropikalny. Pora deszczowa trwa od maja do listopada, sucha natomiast – od grudnia do kwietnia.

HistoriaNowy rozdział historii Kuby rozpoczął się w 1492 roku, gdy podczas swej pierwszej wyprawy dotarł tu Krzysztof Kolumb. Nadał wówczas pięknej wyspie nazwę Juana. W tym okresie zamieszkiwało ją ponad 100 tysięcy Indian, pochodzących z plemion Guabahatabey, Ciboney i Taino. Człowiekiem, który dokonał podboju i kolonizacji Kuby był Diego Velázquez de Cuellar- założyciel wielu z istniejących tu po dzień dzisiejszy miast. Po krótkim okresie angielskiego panowania wyspę przekazano ponownie w ręce Hiszpanii. Zmęczeni obcym panowaniem mieszkańcy w 1984 roku rozpoczęli trwające z przerwami blisko trzydzieści lat powstanie niepodległościowe. Pod koniec XIX wieku, w wyniku wojny morskiej pomiędzy Hiszpanią i Stanami Zjednoczonymi, kraj znalazł się pod protektoratem USA. Protekcja ta wymusiła na Hiszpanii rezygnację ze spłaty długu, ciążącego na kolonii. W 1902 roku na Kubie proklamowano niepodległą republikę, nadal nadzorowaną przez USA. W okresie międzywojennym dały się odczuć narastające napięcia społeczne, spowodowane kryzysem na rynku cukru - jednego z podstawowych towarów eksportowych Kuby. Seria rządzących krajem dyktatorów doprowadziła do nasilenia ruchów opozycyjnych, z których część przekształciła się w zbrojną partyzantkę pod kierownictwem Fidela Castro. Gdy wskutek przewrotu został on premierem, szybko znacjonalizował lokalny przemysł i banki, a także skonfiskował własność amerykańskich firm oraz obywateli. Doprowadził także do uspołecznienia ziemi uprawnej. Po pewnym czasie Kuba rządzona przez Castro nawiązała sojusz z ZSRR. Konflikt w Zatoce Świń w 1961 roku spowodował zerwanie stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi.

Hawana i nie tylko
Założona w 1515 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Hawana to największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach, a także główny ośrodek przemysłowy kraju. Hawana stanowi także istotny węzeł komunikacji lądowej i lotniczej, gdyż tu usytuowane jest międzynarodowe lotnisko im. Jose Marti. W pierwszej połowie XX wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem turystycznym. Prowadzona przez Fidela Castro polityka gospodarcza doprowadziła do zmierzchu świetności stolicy, ale począwszy od lat 80-tych XX wieku prowadzone są zabiegi renowacyjne w obrębie starego miasta. Ze względu na liczne zabytki architektury kolonialnej La Habana Vieja w 1982 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inne, ważne zabytki stolicy to między innymi pochodzący z XVI wieku zamek i fort Morro, dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora Real Fuerza z drugiej połowy XVI wieku, budynki senatu oraz ratusza z XVIII wieku. Uliczki miasta tchną romantyzmem i egzotycznym duchem Karaibów. Nic dziwnego, że miasto to upodobało sobie wiele znamienitych osobowości – w tym między innymi pisarz Ernest Hemingway, który spędził tu 20 lat swojego życia. Wszyscy wielbiciele kolonialnej architektury powinni także odwiedzić Trynidad. Inne wpływy widoczne są w Cienfuegos, założonym w osiemnastym wieku przez pochodzącego z Francji mieszkańca Luizjany. Francuscy osadnicy pomogli Hiszpanom wybudować tu niezwykłe ulice, przypominające paryskie promenady.

Varadero

Wyjęte żywcem z turystycznych folderów Varadero położone jest na półwyspie Hiacos, 140 km na wschód od Hawany i 30 km od miasta Matanzas. Słońce świeci tu przez 12 godzin dziennie, a średnia temperatura w ciągu roku wynosi 25 stopni Celsjusza. To najsłynniejsza i najbardziej pożądana plaża na wyspie, a może nawet w całym archipelagu Małych Antyli. Varadero jest niczym spełnienie marzeń o miejscu rajskiego wypoczynku. Oprócz sypkiego piasku, błękitnych fal i słońca przyjezdni znajdą tu także bogatą infrastrukturę turystyczną w postaci hoteli, restauracji, pól golfowych, kabaretów, klubów salsy oraz inne miejsca, dzięki którym spędzić można czas w interesujący i indywidualny sposób. U schyłku XVIII wieku imigranci z Francji doprowadzili region miasta Matanzas do kulturalnego rozkwitu. Osobistości takie jak Ana Pavlova czy Sara Bernhardt uwielbiały wypoczywać w Varadero, a jednym z najbardziej znaczących gości prowincji był przyszły król Francji, Ludwik Filip Albert Orleański. W okolicach Matanzas i na półwyspie Zapata rozciąga się jeden z najważniejszych ekosystemów Kuby i zarazem największy rezerwat przyrody na Karaibach. Bogate, naturalna przyroda regionu daje schronienie endemicznym gatunkom dziko żyjących zwierząt.

Kubańskie specjalnościChoć Kuba jest zewsząd otoczoną morzem wyspą, trudno tu o duży wybór ryb, gdyż kutry rybackie muszą mieć oficjalne pozwolenie na połowy. Większość z plonów owocowych natomiast przeznaczona jest na eksport. Codzienny posiłek kubańczyków składa się z ryżu, fasoli i potrawki z wieprzowiny lub kurczaka. Na deser na wyspie jada się lody, ciastka, pączki, biszkopty i wszelkiego rodzaju słodycze, oparte na wszechobecnych orzechach kokosowych. Najlepiej znanym, kubańskim drinkiem jest oczywiście rum, a oparty na nim koktajl "Cuba Libre" to jeden z najpopularniejszych drinków we wszystkich, szanujących się barach na całym świecie. Nie mniej słynne są kubańskie wyroby tytoniowe, w tym przede wszystkim cygara. Na ich temat można tu usłyszeć niejedną, ciekawą historię. Palenie hawańskich cygar od wielu wieków było symbolem zamożności, dobrego gustu, a po trosze także snobizmu.

Fauna i flora25% całości wyspy pokrywają lasy. Większość drzewostanu została zniszczona podczas hiszpańskiej okupacji, ale obecnie kraj objęty jest specjalnym programem zalesiania. Wśród porastających Kubę drzew znaleźć można cedry, hebany, gigantyczne figowce, drzewa mahoniowe, dęby, pinie, palmy i tropikalne namorzyny (mangrowy), porastające linię brzegową. Narodowe, kubańskie kwiaty pochodzą z rodziny jaśminów, a inne, zachwycające swymi barwami rośliny kwitnące tu niemal przez cały rok to begonie, hibiskusy, oleandry i orchidee. Najmniejsza z nich jest mikroskopijnym cudem natury, gdyż jej listki i płatki osiągają długość około 5 mm. Na wyspie żyje niewiele wielkich ssaków, a najbardziej popularnym przedstawicielem gatunku jest…nietoperz. Nie ma tu także praktycznie żadnych zwierząt, mogących stanowić realne zagrożenie dla człowieka. Występują jednak krokodyle (mają one status gatunku zagrożonego), kameleony, iguany i jaszczurki. Na wyspie żyje ponad trzysta gatunków ptaków – zielonych papug, dzięciołów i uwielbianych przez kubańczyków, lokalnych tocororo. Pośród egzotycznych namorzynów spotkać można gatunki żyjące na wodą, takie jak pelikany czy flamingi.

Kultura i mieszkańcyJako część wicekrólestwa nowej Hiszpanii, Kuba została pozbawiona autonomii. Wśród blisko 11 milionów mieszkańców wyspy nie ma już potomków jej rdzennego ludu - Arawak. Dzisiejsi krajanie to przede wszystkim potomkowie najeźdźców oraz murzyńskich niewolników, sprowadzanych z Afryki do pracy na licznych, miejscowych plantacjach trzciny cukrowej, tytoniu oraz kawy. Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański, choć w szkołach uczy się także angielskiego. Grupy rasowe i etniczne, występujące na wyspie to mulaci (51%), biali (37%), murzyni (11%) i Chińczycy (1%). Kubańska kultura to powód dumy dla tubylców. Są oni bardzo blisko związani ze swoimi tradycjami i zwyczajami. Wszyscy turyści, którzy są ich ciekawi, powinni odwiedzić tutejsze muzea. Diego Velázquez i inni, hiszpańscy konkwistadorzy założyli siedem z najważniejszych miast na wyspie: Nuestra Señora de la Asunción de Baracoa, San Salvador de Bayamo, Santiago de Cuba, Santa María del Puerto del Príncipe (dziś znane pod nazwą Camagüey), Sancti Spíritus, Trinidad i San Cristóbal de La Habana (Hawana). Podróż do każdego z nich to okazja do kontaktu z niepowtarzalną, miejscową muzyką, tańcem i sztukami plastycznymi, które nie pozostały bez wpływu na światową spuściznę kulturalną. Na wyspie odbywają się liczne imprezy festiwalowe, związane z baletem, filmem i innymi dziedzinami sztuki. Kubańczycy są przyjaźni turystom, kochają taniec i muzykę. Dźwięki, znane z repertuaru Buena Vista Social Club, usłyszeć można tu na prawie każdym rogu ulicy.

Religia

W 1992 roku Fidel Castro doprowadził do zmian w konstytucji, dopuszczając prywatną działalność gospodarczą oraz swobodę praktykowania religii. Wielu kubańskich chrześcijan to członkowie kościoła rzymskokatolickiego, choć na wyspie nie brak także Świadków Jehowy i przedstawicieli innych wyznań. Lokalna, popularna religia Santeria jest specyficzną mieszanką animistycznych wierzeń Yoruba, elementów kultu Voodoo oraz obrzędów rzymsko-katolickich.

UstrójKubańska konstytucja stwierdza, że Kuba jest niezależnym i suwerennym państwem socjalistycznym, a nazwa państwa kubańskiego brzmi Republika Kuby. Na określenie ustroju kubańskiego politolodzy powszechnie używają zwrotu "republika socjalistyczna". Rząd zdominowany jest przez kubańską partię komunistyczną Partido Comunista de Cuba (PCC). Przewodniczącego Rady Państwa na okres pięciu lat wybiera Zgromadzenie Narodowe. Fidel Castro pełnił tę funkcję nieprzerwanie od roku 1976, aż do niedawnego zastępstwa ze strony brata przywódcy. Konstytucja Kuby stwierdza również: Komunistyczna Partia Kuby (...) jest najwyższą siłą przewodnią społeczeństwa i państwa. Dozwolone jest istnienie innych partii politycznych, choć mają one marginalny wpływ na politykę, a ich role części ej spełniają związki zawodowe. Najwyższym ustawodawczym organem jest parlament (Asamblea Nacional del Poder Popular), który wybiera m.in. Radę Ministrów, pełniącą funkcję rządu.

źródło:http://kuba.rainbowtours.pl


Kilka zdjęć jest w naszym albumie TUTAJ
_________________
::::::::: CYGARA FAQ - obowiązkowa pozycja dla początkujących i nie tylko;) :::::::::::

::::::::: Dodawanie zdjęć na forum :::::::::::

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Milosnikcygar
Nowicjusz


Wiek: 39
Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 1
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 01 Sie, 2013   Kubanskie cygara

Oj tak byłem na Kubę nie raz i cały ten klimat i wszystko tworzy wspaniałą otoczkę. Kuba także to lider w produkcji cygar :palacz3: z resztą moich ulubionych :)
_________________
http://www.tabakonline.com/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drogbaMK
Nowicjusz


Wiek: 27
Dołączył: 01 Maj 2013
Posty: 39
Skąd: Zmiennica
Wysłany: Sob 03 Sie, 2013   

Nie chwaląc się i moja noga postała na tej Wyspie...i było wspaniale! a jesli chodzi o cygara, to wolę inne kraje. Kuba jest droga, często można trafić na kołka itp. Paląc nikaraguańskiego Padrona 2000 odczucia smakowe są jak Cohibie IV (zaufanie opinie), a w tej cenie mam 3 szt Padrona... Smak wyśmienity a i serce mniej boli, że właśnie spala się 60zł...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomassino
Ekspert AficionadoObecności na FOSCA: 1
Wiek: 41
Dołączył: 07 Maj 2013
Posty: 1070
Otrzymał 1235 piw(a)
Skąd: Siemiatycze
Wysłany: Nie 04 Sie, 2013   

Ale możesz mieć w granicach 30 plnków bardzo dobre cygara...powiedziałbym wyjątkowe nawet. H Upmann 46, Petit Edmundo, HDM Epicure 2 i petit robusto, Juan Lopez sel. 1, Rey del Mundo, RyJ Wide Churchill, Partagas serie D 4, Vegas Robaina Famosos, Montecristo Open Master, Ramon Allones.
Padron "klasyczny" ma rewelacyjny stosunek cena do jakości.
Ale jak porównasz niektóre wyroby np. Arturo Fuente, Ashtona, Gurkha, Rocky Patel, Davidoff, wyroby Peta J., to zauważysz, że ta Kuba wcale nie jest dużo droższa.
Smacznego dymku! :cigar:
ps: ktoś mi powiedział, że do Kuby trzeba "dojrzeć" a ona sama również musi (w specyficznych warunkach) - i miał rację.
_________________
życie jest za krótkie żeby palić złe cygara...
i pić koncernowe lagery.
------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Kuba a 65%
Noform1@o2.pl Trochę teorii... 9 Pon 01 Cze, 2015
Gość
Brak nowych postów Kuba
przewodnik podróżującego cigar aficionado
Highlander71 Full offtopic 1 Czw 09 Kwi, 2015
polakito
Brak nowych postów kuba,kuba,kuba
turbo33 Trochę teorii... 10 Śro 18 Lis, 2009
turbo33
Brak nowych postów Kuba
bigindian Full offtopic 4 Śro 03 Sie, 2016
q1aser
Brak nowych postów Pomoc w szukaniu informacji (Kuba)
Tomasz1984 Full offtopic 4 Pon 24 Sie, 2015
Tomasz1984

Strona ma charakter hobbystyczny i informacyjny. Przeznaczona jest dla osób powyżej 18 roku życia.

Palenie szkodzi zdrowiu!
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 16