Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: havana, little

little havana
Autor Wiadomość
shaft
Nowicjusz

Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   little havana

Mam od wczoraj havanke i naprawde jest little -najweselsze w nim dla mnie jest to ze pokazuje informacje np: wet, albo comfort.

teraz mam 62 i twierdzi ze jest comfort- mierzy on to sobie porownujac z temperatura, czy olewac te haselka i trzymac miedzy 65-70?

pozdrawiam

korea83
Ekspert Aficionado

Zaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 8
Otrzymał 287 piw(a)
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

Witam, gdzie kupiles??
Postaw piwo autorowi tego posta

mój status

shaft
Nowicjusz

w CiT u Piotrka i patrzac po cenach w innych sklepach polecam tam sie przejechac. zwlaszcza jak dopiero zaczynasz...

tylko zacytuje rade kolegi: "nie bierz kart kredytowych"

z tego co slyszalem maja sie pojawic niedlugo w Akanie, ale w cenach nie tak przyjaznych

korea83
Ekspert Aficionado

Otrzymał 287 piw(a)

A ty ile dales??

mój status

Michal
Ekspert Aficionado

Otrzymał 5 piw(a)

Shaft, ogólnie przy wyższych temperaturach powinno się trzymać niższą wilgotność. Takie 62% jest wg. mnie wporządku, choć jak podskoczy do 65% bedzie jeszcze lepiej. Gdzieś było zestawienie "idealne" wilgotności do danej temperatury, nie moge teraz znaleść, ale było to coś w rodzaju 22*C - 68% i 28*C - 62%

radeqm
Aficionado

Otrzymał 7 piw(a)

Michal napisał/a:
S...Gdzieś było zestawienie "idealne" wilgotności do danej temperatury, nie moge teraz znaleść, ale było to coś w rodzaju 22*C - 68% i 28*C - 62%

Mazgaj podawał, nie mam akurat pod ręką.

pozdr.

r a d e q m

shaft
Nowicjusz

no wlasnie o tym mowilem: obydwaj wiecie ze gdzies bylo, ale znalezc nie mozecie:)

Jest to w tym 7 stronnym watku o przygotowaniu humidora/chyba:)/ serio zredagujcie to troszke, jak bedziecie mieli czas i bedzie nam wszystkim latwiej.

a tabelke sobie przepisalem i mam przy humidorku, chce jednak wiedziec czy po prostu ufacie havance i jak pisze ze jest gut to uznajecie to za fakt:)

korea83
Ekspert Aficionado

Otrzymał 287 piw(a)

Zestawienie temp i wilgotnosci jest tutaj: http://www.ni99a.webd.pl/...topic.php?t=148

mój status

Josephros
Doświadczony Aficionado
szara eminencja ;d

Obecności na FOSCA: 3
Otrzymał 3 piw(a)

ja mam i nie ufam tj ufam wskazaniom wilgotności i temp i tyle trzymam 68%-69%

mój status

Highlander71
Ekspert Aficionado
The Thirsty Traveler

Obecności na FOSCA: 9
Otrzymał 478 piw(a)
Wysłany: Czw 30 Sie, 2007   Re: little havana

shaft napisał/a:
Mam od wczoraj havanke i naprawde jest little -najweselsze w nim dla mnie jest to ze pokazuje informacje np: wet, albo comfort.

teraz mam 62 i twierdzi ze jest comfort- mierzy on to sobie porownujac z temperatura, czy olewac te haselka i trzymac miedzy 65-70?

pozdrawiam

Moja opinia choć nie profesjonalna: nie widziałem higrometrów typowych do humidorów. Może takie sa ale myslę że 99% higrometrów to higrometry mierzące wilgotność wzgledna otoczenia dla człowieka więc: 60% to Normal czyli jak w Twoim higro: comfort, powyżej 70% jest juz wet czyli za duza wilgotnośc - co jest doskonale dla cygar :)
pozdrawiam Hej

zaba66i6
Nowicjusz

Wysłany: Pią 28 Sie, 2009   

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem higrometru little havana. Zrobiłem po trzy razy test solny i z mokrą szmatką. Wyniki testu solnego: 73%, 73%, 75% (średni błąd 1,33% więc bardzo dobrze). Wyniki z mokrą szmatką: 94%, 94%, 92% (średni błąd to 6,66% więc średnio). Ogólny błąd to ok 4%. Czy te wyniki są w granicach błędu?? Czy dodawać zawsze te 4 % do wskazań??

dymek
Początkujący Aficionado

Otrzymał 100 piw(a)

Hmm, bardzo dziwne ze elektryk wskazal takie pomiary, czy na pewno dobrze zrobiles testy ? Mi ktory kupilem na allegro http://www.allegro.pl/ite...kres_10_99.html wskazal 99% ze szmata i 69% z sola, tak samo wskazal wlosowy.

Highlander71
Ekspert Aficionado
The Thirsty Traveler

Otrzymał 478 piw(a)

Osobiście to nie radzę robić testów solnych elektronicznym higrometrom ponieważ sól zawarta w wilgoci będzie ujemnie działała na elektronikę powodując szybsze "śniedzenie" ścieżek w których płynie prąd elektryczny (elektroliza!!!) po za tym (jeszcze się na forum nie zdarzyło) ale można uszkodzić pojemnościowy element pomiarowy.

Wystarczy zrobić normalny test wyniki plus minus 5 % to norma dla tego typu mierników i zależy głównie od dokładności wykonania danego modelu jak i tolerancji elementów elektronicznych.

Pozdrawiam

h71

zaba66i6
Nowicjusz

Wysłany: Sob 29 Sie, 2009   

Po pierwsze- jak może negatywnie wpłynąć na ścieżki, skoro NaCl nie ma z mini bezpośredniego kontaktu (przecież nie odparuje, ani nie przetuneluje :) )

Po drugie- z tego co wiem, to ścieżki są pokryte specjalną warstwą lakieru, który izoluje je od środowiska. Nie widziałem nigdy płytki drukowanej w której ścieżki śniedzieją (no chyba, że sami ją robiliśmy i niczym nie zabezpieczyliśmy).

Po trzecie- nawet jeśli miedź pokryje się śniedzią, to tym lepiej dla niej. Miedź w takiej sytuacji będzie spasywowana i jeszcze bardziej uniewrażliwi się na reakcje.

Highlander71
Ekspert Aficionado
The Thirsty Traveler

Otrzymał 478 piw(a)

zaba66i6 napisał/a:
Po pierwsze- jak może negatywnie wpłynąć na ścieżki, skoro NaCl nie ma z mini bezpośredniego kontaktu (przecież nie odparuje, ani nie przetuneluje :) )

Po drugie- z tego co wiem, to ścieżki są pokryte specjalną warstwą lakieru, który izoluje je od środowiska. Nie widziałem nigdy płytki drukowanej w której ścieżki śniedzieją (no chyba, że sami ją robiliśmy i niczym nie zabezpieczyliśmy).

Po trzecie- nawet jeśli miedź pokryje się śniedzią, to tym lepiej dla niej. Miedź w takiej sytuacji będzie spasywowana i jeszcze bardziej uniewrażliwi się na reakcje.

To nie chodzi o ścieżki źle się wyraziłem tylko o elementy które są lutowane do ścieżek !!! Nigdy nie spotkałeś się z takim zjawiskiem że w zasolonym klimacie wszystko rdzewieje, śniedzieje??? Remontuję czujniki wilgotności, temperatury , analizatory CO , O2 oraz CH4 i możesz wierzyć lub nie ale słony klimat nie służy elektronice. Jednak mniejsza o to, najważniejszy jest element pomiarowy.

"Higrometry elektryczne wykorzystują elektroniczne czujniki wilgotności. Najczęściej wykorzystuje się czujniki pojemnościowe lub oporowe. Do ich skalowania wykorzystuje się higrometry typu Daniella.
Czujnik pojemnościowy jest kondensatorem, w którym pomiędzy okładkami umieszczono porowatą piankę z polimeru. Jeśli para wodna dostanie się do porów, pojemność elektryczna C kondensatora zwiększa się, dzięki dużej wartości przenikalności elektrycznej wody . Im większa wilgotność powietrza, tym większe jest C. Ponieważ polimer nie wchłania wody na stałe, przy małej wilgotności powietrza woda wyparowuje z pianki. Zmiany pojemności rejestruje elektroniczny miernik, wykorzystujący prądy wysokiej częstości."

To chyba tyle z teorii

Zrobisz jak będziesz chciał - twoja sprawa - ja jednak odradzam skalowania higrometrów elektronicznych z użyciem soli.

Pozdrawiam

H71

entelm
Początkujący Aficionado

Otrzymał 1 piw(a)

O kurna, ale się zaczynają dyskusje. :smile:
W warunkach naszych humidorów chodzi o orientacyjne wartości, a nie o precyzyjne utrzymywanie wilgotności. Do tego dochodzi temperatura i cyrkulacja wilgotności w humidorze.

Little Havana jest u mnie na służbie od 1.5 roku. Jego największą zaletą jest wielkość i kształt, co pozwala umieścić go między cygarami w różnych miejscach humidora.

Moja rekomendacja: kupować !

entelm

drinks
Aficionado
fan Ronnie O'Sullivana

Obecności na FOSCA: 10
Otrzymał 19 piw(a)

entelm napisał/a:

popieram w całej rozciągłości :cool1:
Mam havankę chyba ze 2 lata, mała, fajna, niezawodna, niczego więcej w kwestii higro nie potrzebuję

mój status

Highlander71
Ekspert Aficionado
The Thirsty Traveler

Otrzymał 478 piw(a)

entelm napisał/a:

Pewnie że kupować !!! :)

H71

zaba66i6
Nowicjusz

Popełniłem błąd podchodząc do tematu od strony chemicznej (studiuję chemię na PWr). Natomiast na elektronice, kompletnie się nie znam. Dzięki za w pełni profesjonalne wytłumaczenie mi tej kwestii. :cigar:
Ja również jestem tego zdania, że KUPOWAĆ. :cool1:

Highlander71
Ekspert Aficionado
The Thirsty Traveler

Otrzymał 478 piw(a)

Higrometry Little Havana posiadają współczynnik błędu na poziomie + - 2 % więc jest to rewelacyjny wynik ( bynajmniej tak piszą )
Dla mnie najważniejsza jest rekomendacja naszych forumowiczów którzy jak widzisz używają go od lat.

Zaba66i6 wierzę zatem że i Tobie będzie służy latami czego z całego serca życzę.

A błąd pomiarowy mógł wynikać też z temperatury otoczenia ale to już inna bajka.

Pozdrawiam

H71

Reklamator

Wysłany:    Reklama

Odpowiedz do tematu