Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: sigaro, toscano

Sigaro Toscano
Autor Wiadomość
Thorvard
Początkujący Aficionado

Obecności na FOSCA: 1
Otrzymał 246 piw(a)
Wysłany: Pon 02 Cze, 2014   Sigaro Toscano

Jako, że na naszym forum coraz głośniej o Toskańczykach, postanowiłem siąść, przewertować włoskie internety na temat tych cygar. W skróconej formie, oddaję to Wam, do ocenienia i poszerzenia swojej cygarowej wiedzy :palacz3:

Zacznę od Historii Toskańczyków.

W 1815 roku, w pobliżu Florenci były produkowane cygara na użytek władców Księstwa Toskańskiego. Jako, że rok był upalny, pracownicy fabryki nie zakrywali stosów liści, które pewnego dnia zostały zmoczone przez niespodziewaną ulewę. Ponownie zmoczone liście zostały przeniesione w inne miejsce, żeby się wysuszyły, w ten sposób fermentując po raz drugi. Żeby nie wyrzucać i nie marnować tytonu, postanowiono z nich skręcić cygara i sprzedawać je "po taniości" okolicznej ludności. Okazało się jednak, że nowe cygara są bardzo dobre. Szybko stały się ulubionymi cygarami artystów, intelektualistów itd. Produkcja masowa następuje w roku 1818. Tytoń używany do produkcji toskańczyków to fermentowany Kentucky

Gdzie kupić Toskańczyka?
Niestety, o ile mi wiadomo, żaden z dystrybutorów w Polsce nie ma w ofercie Toskańczyków. Najłatwiej je zdobyć we Włoszech. Tam, kultura palenia tytoniu jest większa niż w Polsce. Cygara toskańskie można nabyć w prawie każdej Tabacerii(odpowiednik naszego kiosku), tam zdobędziemy podstawowe linie Toskańczyków(jak Garibaldi, Classico, Extra Vecchio). Jako, że we Włoszech jest zakaz wysyłki wyrobów tytoniowych pocztą, łatwo jest znaleźc bardziej specjalistyczne sklepy z wyrobami tytoniowymi. Tam, można zdobyć więcej rodzajów "patyczków"(jak Antica Riserva, Anno Domini 1492 itp). Ceny zaczyznaja się od 5 euro za pięciopak w górę.

Jak i gdzie przechowywać Sigaro Toscano?
Toskańczyki można przechowywać bez humidora, ale trzeba się liczyć z utratą części smaków i aromatu, szybszym spalaniem i bardziej gryzącym dymem. Idealnym rozwiązaniem jest humidor.Cygar toskańskich nie powinno się trzymać z cygarami z "reszty świata". Zarówno jedne, jak i drugie przejdą swoim zapachem(a Toskańczyki pachną bardzo intensywnie). Z tego, com wyczytał, najleszym drewnem na humidor dla tych cygar jest mahoń, a nie cedr, do czego to zostaliśmy przyzwyczajeni, jednak i w cedrze dobrze czuć się będą. Idealna wilgotność to 70%(ja swoje trzymam w 63% i jest trochę za niska, 68-70 sądzę będzie idealna), temperatura zaś 22°C. Tak, jak Kubańskie, Toskańczyki zyskują przy odpowiednim leżakowaniu.

Czy stary humidor można użyć do Toskańczyków?
Stary humidor, w którym przechowywaliśmy cygara z Nowego Świata, po wyczyszczeniu i wysezonowaniu jak najbardziej się nada. Ale trzeba liczyć się z tym, że humidor, w którym trzymano Toskańczyki już się nie nada jako humik dla "normalnych" cygar, drewno przesiąknie ich zapachem, wietrzenie niewiele da.

Czy cygaro toskańskei trzeba otworzyć?
Nie, cygara toskańskiego nie otwieramy, nie posiadają ona kapturka. Powinno się podpalać od tej grubszej strony(różnica dosłownie milimetra), ale ja zawsze sprawdzam, z której strony mam lepszy ciąg, wtedy dopiero decyduje, z który koniec będzie stopą cygara.

Palenie połówek?
Cygara Toskańskie można palić po połowie. Znaczy bierzemy obcinaczkę i ciachamy cygaro w środku. Taką połówkę podpalamy od tej grubszej strony(czyli tam, gdzie ciachnęliśmy) Sposób dobry, bo niestety w Toskańczykach ciąg bywa dość często ciasnawy :bejsbol: Takiego przepołowionego Toskańczyka nazywa się Ammezzato i Toscanello.

Jak palić Toskańczyki?
"Normalnie." Czyli tak, jak resztę cygar, w ten sam sposób odpalamy, tak samo palimy, tak samo odkładamy do popielnicy, żeby "umarło" z godnością.

Kilka zdjęć rodzajów Toskańczyków, które udało mi się nabyć, w pudełku po L'Atalierach, wysezonowanym, z nawilżaniem.

Dla porównania wielkości, obok Padrona 2000

Wszystkim, którzy będą mieli okazję nabyć, szczerze polecam Toskańczyki. Co prawda wyglądem nie zachwycają(najlepszy chyba komentarz co do wyglądu Toskańczyka - "Heej, to wygląda jak mały kijek"), ale za ty w smaku są rewelacyjne... No i cena, która jest bardzo niewygórowana.

Niech Cygarowe Bóstwa będą z Wami :cigar:

Więcej szczegółów
Wystawiono 14 piw(a):
Pekal, blaugrana, michal.szopa, xiom, Jacek Bernacki, lunka01, Katohaikara, gaudes, torcularis, VileVicar, Borsuk, Tomassino, polakito, ciuciull
Pekal
Doświadczony Aficionado

Otrzymał 712 piw(a)
Wysłany: Pon 02 Cze, 2014   

Ciekawa lektura...chętnie bym spróbował tego cygara :cool1:
Postaw piwo autorowi tego posta

blaugrana
Ekspert Aficionado

Otrzymał 1364 piw(a)
Wysłany: Pon 02 Cze, 2014   

...a mnie ich wygląd skutecznie odpycha (tak jak culebrasy) :)

torcularis
Początkujący Aficionado

Obecności na FOSCA: 5
Otrzymał 9 piw(a)
Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

blaugrana napisał/a:
...a mnie ich wygląd skutecznie odpycha (tak jak culebrasy) :)

będąc zdeklarowanym zwolennikiem Toscano mogę z całą powagą stwierdzić, że smak tego cygara jest dokładnym przeciwieństwem wyglądu. Absolutny must have :palacz3:

blaugrana
Ekspert Aficionado

Otrzymał 1364 piw(a)

Zgoda!
Domyślam się, że będac we Włoszech kupię je, aby spróbować :)
Generalnie sceptycznie podchodzę do tego typu cygar...

klochowicz
Ekspert Aficionado

Obecności na FOSCA: 7
Otrzymał 143 piw(a)

Są naprawdę ok. Palą się niezwykle długo, mają dziwny zapach, ale są smaczne. Osobiście uważam, że są smaczniejsze przy trzymaniu w humidorze.

lunka01
Doświadczony Aficionado

Zaproszone osoby: 1
Otrzymał 447 piw(a)

blaugrana napisał/a:
Zgoda!
Domyślam się, że będac we Włoszech kupię je, aby spróbować :)
Generalnie sceptycznie podchodzę do tego typu cygar...

da sie je kupic w Decent Cigar Emporium, tylko ja kt am wszystko bardzo drogo 5szt polowek to €15 a pelny rozmiar €32

JAK CI SIE MOJ POST O D**** MARYNY NIE PODOBA TO WCISNIJ IKONKE IGNORUJ W PRAWYM GORNYM ROGU MOJEGO POSTU

blaugrana
Ekspert Aficionado

Otrzymał 1364 piw(a)

Nie sa w kręgu moich zainteresowań na obecna chwilę :)
... But thx anyway, Lunka01 ;)

lunka01
Doświadczony Aficionado

Zaproszone osoby: 1
Otrzymał 447 piw(a)

blaugrana napisał/a:
Nie sa w kręgu moich zainteresowań na obecna chwilę :)
... But thx anyway, Lunka01 ;)

moj sasiad jest wlochem i czesto tam bywa musze go poprosic zeby mi przywiozl

JAK CI SIE MOJ POST O D**** MARYNY NIE PODOBA TO WCISNIJ IKONKE IGNORUJ W PRAWYM GORNYM ROGU MOJEGO POSTU

VileVicar
Ekspert Aficionado
Non serviam

Obecności na FOSCA: 6
Otrzymał 1099 piw(a)
Wysłany: Śro 04 Cze, 2014   

Toscano nie jest obowiązkowy, ani nikt nie zmusza dyrektywą do jego palenia. Twój świat może być bez Toscano, wolnoć...

blaugrana
Ekspert Aficionado

Otrzymał 1364 piw(a)

Oczywista oczywistość :)
Na tym etapie mojej drogi cygarowej cygara pokoju Toscano, Egg czy culebrasy sa na szarym końcu mojej listy "must have" :)

VileVicar
Ekspert Aficionado
Non serviam

Otrzymał 1099 piw(a)

A istnieje coś takiego jak długa droga cygarowa? Tylko rzekomo. Na starcie przy adaptacji do smaku cygar i do mocy nikotyny. Jeśli palisz pełen profil mocy od lekkich do mocnych i zamawiasz z całej oferty sklepu a nie np.cygara dla pań to po prostu jesteś aficionado... kubki smakowe za rok nie będą lepsze. Tak samo jak umiejętność jazdy samochodem. Chyba że uważasz że jeszcze ma£o wypaliłeś. W sumie wypalenie więcej oznacza po jakimś czasie że wszystko się powtarza. Deja vu jest zjawiskiem częstym.
Dlatego dyskretnie napiszę, że toskańczyk jest po pierwsze niezwykle oryginalny po drugie jest w nim coś wybitnego, co spotyka się powiedzmy raz na sto przypadków. Myślę że jesteś nieco w błędzie napędzanym wyglądem - przy arbitralnym odkładaniu na koniec listy nie zobaczysz jak piękny jest świat. Dlatego podsumowałem słowami El Co które pojawiają się przy konkursach to nie jest obowiązkowe.

blaugrana
Ekspert Aficionado

Otrzymał 1364 piw(a)

Pytasz czy istnieje coś takiego, jak cygarowa droga...
...według mnie tak!
Jestem na jej początku, po ponad roku rozkoszowania się cygarami, mogę to stwierdzić z całą pewnością.
Powiem więcej, moja "percepcja cygarowa" jest bogatsza z każdym wypalonym cygarem.

Domyślam się, że na Twoim koncie są setki (jak nie tysiące) wypalonych cygar na przełomie dobrych kilku lat i wcale mnie nie dziwi, że sięgasz po coraz to nowsze blendy - nawet, jeśli miały by to być cygara robione maszynowo.
W moim przypadku jest zgoła inaczej: wypaliłem jedynie kilkadziesiąt cygar w swoim życiu i mam do eksploracji całe linie wspaniałych rodów cygarowych + do tego wszystkie Havany, które dopiero od pół roku zacząłem sezonować, dlatego też nie będę zawracał sobie (na tym etapie) głowy maszynówkami pokroju Toscano, skoro mam do spalenia całą gamę cygar segmentu premium.

...i nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że CA to tylko ten, który pali wszystko co popadnie...

toudi50
Nowicjusz

Otrzymał 7 piw(a)

Hmmmm
Pierwsze cygaro wypaliłem 20(chyba nawet więcej) lat temu. Myślałem, ze to koniec mojej przygody, nigdy nie paliłem nic bardziej ohydnego. Dwa lata temu stwierdzilem, że mam dośc palenia, najpierw rzucałem potem paliłem e-papierosy, rozważałem palenie fajki ale tej wiosny zacząłem przygodę z cygarami. Na chwilę obecną rozrózniam cygara jak kolory (trzy rodzaje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ), ale wiem co lubię i musze się zgodzić z blau - próbowałem maszynówek i nie mam ochoty do nich wracać, obecnie samej dominikany jest przede mną mnóstwo, sezonuje już kubę a w moim humi cały czas musi być do 4 cygar do których lubię wracać. Po co zawracać sobie glowę czyms na co przez dlugi czas nie będę miał ochoty :palacz3: A jako, że przez lata byłem namiętnym palaczem, to powiem moje zdanie, prawdziwy CA to ten , który czerpie przyjemność z palenia i poszukiwania nowych smaków niekoniecznie ekstremalnych ( czyli palenie co popadnie) :bandit:

Tomassino
Ekspert Aficionado

Obecności na FOSCA: 1
Otrzymał 1235 piw(a)

Dooobra, basta... prawdziwy, nie prawdziwy, nowy, stary... Tomassino chce Toscano.
Voglio comprare Toscano! N perché c'erano nessun importatore in Polonia!
Commercianti di merda... vaffanculo. Dammi Toscano! :mrgreen:

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
torcularis
blaugrana
Ekspert Aficionado

Otrzymał 1364 piw(a)

Tomassino :cool1:

VileVicar
Ekspert Aficionado
Non serviam

Otrzymał 1099 piw(a)

blaugrana napisał/a:
...i nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że CA to tylko ten, który pali wszystko co popadnie...

Skąd taka interpretacja ? Absolutnie błędna...

Magiczne słowo: maszynówka, rozumiem, to może nie sprzyjać. Jak napisałem wyżej, cygaro nie jest obowiązkowe.

Poza 2 wyjątkami nie palę i nie polecam żadnych maszynówek. A jeśli są wyjątki, to muszą się oznaczać czymś, co przynajmniej dorównuje hecho a mano.

Blau, piszesz nieźle opinie o cygarach, więc jak widzisz po roku już masz to ''coś''. Pal ale na luzie, nie ma co robić sztywnych planów. Poznawanie marek cygarowych jest bardzo ciekawym przeżyciem, ale wnioski bywają różne, czasami euforia, czasami rozczarowanie.

xiom
Ekspert Aficionado

Obecności na FOSCA: 4
Otrzymał 879 piw(a)

Jeżeli offtopujemy to muszę napisać, miałem wcześniej - Oskar recka :cool1: :cool1: :cool1:
  mój status

Borsuk
Początkujący Aficionado
Mlaskmlask-mniammniam:)

Obecności na FOSCA: 3
Otrzymał 75 piw(a)
Wysłany: Nie 15 Cze, 2014   

Vile, muszę się z Tobą nie zgodzić, tzn absolutnie istnieje coś takiego jak droga cygarowa.
Każdy z nas rodzi się z pewnymi genami, cechami psychologicznymi, zdolnościami i budową ciała. Akurat smak i węch są jednymi z wielu rzeczy w naszym organizmie, które możemy trenować i ćwiczyć, aby stawać się coraz lepszymi. Oczywiście geny mają tu znaczenie i jest mało osób, które maja taki węch jak Robert Parker, ale każdy z nas może być coraz lepszym w ramach tego co już znamy.

Proces treningu smaku i węchu polega na koncentracji, używaniu pamięci i robieniu notatek. Udowodnione jest, że człowiek może wyczuwać do 1000 różnych aromatów, więc dokładnie to samo tyczy się cygar, które palimy dla ich smaków i aromatów. Możemy z czasem czuć więcej, mało tego, jeśli będziesz odpowiednio trenował to powrót do tego samego cygara po np. 2-3 latach może dać Ci zupełnie inne wrażenia. Niestety na ogół in minus. Smak to ścieżka w jedną stronę, jeśli raz nauczysz się i spróbujesz czegoś dobrego to potem wszystko poniżej tego poziomu już nie będzie tym samym. Myślę, że moc cygara nie koniecznie jest wymiernikiem, dużo bardziej złożoność i kunszt batona wpływa na nasze doznania. Brałem udział w badaniach, w których różni ludzie z bardzo wyczulonym smakiem mieli zupełnie inne poziomy reakcji na intensywność np gorzkiego i ostrego. Nie miało to wpływu na całokształt wyczuwania aromatów.

Zatem po roku kubki smakowe będą absolutnie czymś innym, bo jeśli prowadziłeś samochód z odpowiednią uwagą i poczytałeś coś o tym jak stać się lepszym kierowcą to raczej będziesz prowadzić lepiej. Z kubkami smakowymi (wiem to z praktyki) jest absolutnie tak samo jak z bicepsem, jak pakujesz to rośnie.

Czasem coś jest niekoniecznie "smaczne", ale dla wytrawnego, wytrenowanego degustatora może być po prostu "interesujące" i domniemane wady są wskazaniem indywidualnego sznytu i kunsztu.

VileVicar
Ekspert Aficionado
Non serviam

Otrzymał 1099 piw(a)
Wysłany: Pon 16 Cze, 2014   

OK Borsuk, może sie nieco zapędziłem z tym argumentem :idea: , brzmisz sensownie.

Reklamator

Wysłany:    Reklama

Odpowiedz do tematu