Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: mate, yerba

YERBA MATE
Autor Wiadomość
Borsuk
Początkujący Aficionado
Mlaskmlask-mniammniam:)

Obecności na FOSCA: 3
Otrzymał 75 piw(a)
Wysłany: Pon 12 Lis, 2012   

Ja nie kupuję, może u jakiegoś znajomego najpierw spróbuję, przynajmniej napije się z kims kto wie OCK, a samemu to będzie kasa wywalona w błoto i nieudaczne zaparzenie.

MariuszW
Nowicjusz

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: Czw 21 Lut, 2013   

No i sprawiliście, że zacząłem przeglądać www.yerbamarket.com :mrgreen:

chudysid
Nowicjusz

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: Czw 21 Sie, 2014   

i jak mateisci , jeszcze siorbiecie , ja juz rok na yerbie :) i mam swoja ulubiona mieszankę ,mieszam 2 opakowania Taragui Energia i jedno CBSe Pomelo , kopniak solidny i nutka cytrusów , oczywiście miodu troszkę do tego :cool1: :)

wirek
Nowicjusz

Wysłany: Czw 11 Wrz, 2014   

Ja pije codziennie i polecam . Efekty bardzo zbliżony do kawy :)

shake
Nowicjusz

Wysłany: Czw 18 Wrz, 2014   

Ja tam pije codziennie zamiast kawy :)

delle_alpi
Nowicjusz
delle_Alpi

Obecności na FOSCA: 2
Otrzymał 245 piw(a)
Wysłany: Śro 29 Kwi, 2015   

Tak właśnie popijam moją ulubioną Matę i myślę sobie czy na forum jest taki wątek... i oczywiście jest :mrgreen: .

Piję Yerbę od 5 lat, odkąd zacząłem piję nieprzerwanie, aczkolwiek sezonowo- preferuję wtedy gdy jest ciepło. Zastanawiam się powoli nad zakupem guampy do picia terere (róg bydlęcy do picia mate na zimno, tj. zaparzenie mate lodowatą wodą, tudzież lodem).

Przygodę rozpocząłem od matero z calabazy (tj. tykwy), po currado (tj. przygotowaniu calabazy do użytku) zakochałem się w tym zacnym napitku. Pierwsza mate Rosamonte- jedna z najsłabszych (dobra dla początkujących, delikatna i coraz bardziej delikatna z każdym zalaniem).

Ulubione: Colon, Pajarito i Pipore (ta trzecia naprawdę mocna)
Smakowe: Pajarito z ziołami, Pajarito z limonem

Powyższe piję na co dzień, w pracy mam ceramiczne matero- co powiedzieć o yerbie- w smaku jak bagnista zielona herbata, z każdym zalaniem mniej bagnista i bardziej subtelna (choć zależy z jakiej yerby robimy napar, z jednej dłużej odczuwamy intensywność, z innej krócej).

Ulubione matero do picia: Palo Santo (święty pień, ma swoją własną specyfikę, kto pił ten wie :palacz: )

Mam pytanie, czy ktoś z CA odważył się pić yerbę do cygara? Jak tak do jakiego? Może jakiś ulubiony zestaw?

Na koniec moja skromna kolekcja, którą muszę w końcu powiększyć o nowe naczynka:

Zachęcam do picia i dzielenia się wiedzą o mate :cool1:

Sott23
Nowicjusz

Wysłany: Sob 02 Maj, 2015   

Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić na blog dotyczący yerba mate - a tam znajdziecie recenzje samej yerby, akcesoriów, dodatków czy ciekawostki związane z yerbą. Pomysł wykiełkował jakiś czas temu lecz realizacja jest świeża. :)

Adres bloga: http://swiatyerby.pl/
Adres fanpage: https://www.facebook.com/SwiatYerby

lunka01
Doświadczony Aficionado

Zaproszone osoby: 1
Otrzymał 447 piw(a)
Wysłany: Pon 11 Maj, 2015   

delle

kupilem sobie rossamonte na poczatek jak polecales, czy mowiac delikatna miales na mysli smak czy moc kofeinowa, bo co do smaku to przypomina mi siano ktore czasem sie zulo jak sie bylo dzieckiem (nic innego wtedy nie bylo do roboty).
Chcialem sie delikatnie przestawic z kawy (tzn zredukowac jej ilosc) ale tego ch**stwa sie pic nie da

JAK CI SIE MOJ POST O D**** MARYNY NIE PODOBA TO WCISNIJ IKONKE IGNORUJ W PRAWYM GORNYM ROGU MOJEGO POSTU

delle_alpi
Nowicjusz
delle_Alpi

Otrzymał 245 piw(a)
Wysłany: Wto 12 Maj, 2015   

@ lunka

jeśli chodzi o Rosamonte to na pewno pobudza najmniej i zdecydowanie krócej od pozostałych wymienionych, nie powiem jakie ma stężenie mateiny (odpowiednik teiny czy kofeiny), ale wyraźnie odczuwa się mniejszą moc (to odnośnie mocy "kofeinowej") :mrgreen:

jeśli idzie o smak, cóż... każda mate jest specyficzna (przynajmniej w czystej postaci). Wg. mnie jest to smak zielonej herbaty, ale bagnistej, pierwsze zalanie początkującego może wykrzywić strasznie. Z każdym zalaniem łagodnieje, a smak robi się od któregoś zalania bardziej płaski. Z Mate jest tak, że trzeba pić, polecam wypić spokojnie kilkanaście razy i wtedy oceniać :cool1: . Jeśli nadal nie, to oznacza, że albo nie jest to dla Ciebie, albo że trzeba tobie czegoś innego (mocniejszego w pobudzaniu i o bardziej wyrazistym smaku.

Dla początkujących dobre są mate od Pajarito z limonem czy ziołami (w tym miętą), łamie to naturalny smak mate i ułatwia czerpanie korzyści z jej właściwości. Osobiście po smakowe mate sięgam zdecydowanie z rzadka. Jak mówiłem od pierwszego wykręcenia twarzy po zakochanie jest tylko krok :palacz3: .

Pozostają dwa pytania:

1) Czy zalewasz mate temperaturą ok 70stopni C?

- wyższa temperatura spala zioło i smak jest kiepski, a i z właściwości nic nie zostaje...

2) Z czego pijasz/ ile sypiesz mate?
- pij wyłącznie z tykwy a najlepiej z palo santo (+ przeprowadź wcześniej prawidłowo currado)
- syp nie za dużo nie za mało (mate do tykwy sypię do połowy +, tak samo sypię do palo santo)

Ostatnie kupuj zawsze elaboradę (tzn. takie gdzie masz 65% ok. liści, a reszta to patyki z ostrokrzewu, jest to b. ważne gdyż patyki tworzą przestrzenie między liśćmi przez ich pęcznienie, a to powoduje prawidłowe parzenie naparu)

smacznego :palacz:

lunka01
Doświadczony Aficionado

Zaproszone osoby: 1
Otrzymał 447 piw(a)
Wysłany: Śro 13 Maj, 2015   

Kupilem sobie rosamonte dokladnie taka jak na Twoim zdjeciu

Pije z tykwy wczesniej przygotowanej, zasypuje 50% tykwy zalewam standardowo 70C (na oko) ale ze pije duzo bialej i zielonej herbaty to oko mam wyrobione. (byla intsruckaja jak kupowalem zestaw wiec szedlem po instruckji)

Mecze bo mecze kopa daje nie powiem po 4 zalaniu juz nie mam ochoty na 5 ani na kawe wiec dziala. Tylko smak dobrze to nazwales zbyt bagnisty (pachnie jak stodola na wsi). bede testwoal inne rodzaje zobaczymy jak bedzie

JAK CI SIE MOJ POST O D**** MARYNY NIE PODOBA TO WCISNIJ IKONKE IGNORUJ W PRAWYM GORNYM ROGU MOJEGO POSTU

Sott23
Nowicjusz

Wysłany: Pią 04 Wrz, 2015   

lunka01 napisał/a:
bede testwoal inne rodzaje zobaczymy jak bedzie

I jak wrażenia po pozostałych yerbach? 8)

delle_alpi
Nowicjusz
delle_Alpi

Otrzymał 245 piw(a)
Wysłany: Pią 04 Wrz, 2015   

Cytat:
I jak wrażenia po pozostałych yerbach? 8)

z tego co słyszałem- nie za ciekawie :neutral:

bigindian
Nowicjusz

Otrzymał 278 piw(a)
Wysłany: Czw 14 Sty, 2016   

ostatnie moje zakupy ;)

yerba.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 163,69 KB

Ercigarros
Nowicjusz

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2016   

Co prawa wielu z moich znajomych zachwala herbaty i kawy Yerba Mate,ale jeżeli mam być szczery to na mnie osobiście nie zrobiły na mnie jakiegoś specjalnego wrażenia,to samo jeżeli chodzi o ich smak.

Odpowiedz do tematu