Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: co, na, to, wy

co Wy na to?
Autor Wiadomość
proforma
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   co Wy na to?

warto przeczytać:

http://www.rzeczpospolita...strona_a_3.html
http://www.rzeczpospolita.../prawo_a_2.html
 
 
lukasz
Nowicjusz
Avo Uvezian



Wiek: 46
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 109
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

mój IE nie chce odpalić tych stron... :(
_________________
"W życiu piękne są tylko chwile..."
 
 
 
proforma
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

mogę wstawić cały tekst ale to sporo placu zajmuje...
 
 
shaft
Nowicjusz



Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 60
Skąd: chinatown/red cross
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

lukasz napisał/a:
mój IE nie chce odpalić tych stron... :(


to tylko ci pozazdroscic, ale łap:

"Strony internetowe do rejestracji

Właściciele stron internetowych muszą je zarejestrować, jeśli nie chcą być ścigani przez prokuraturę. To efekt ostatniego postanowienia Sądu Najwyższego

Prokuratorzy coraz chętniej ścigają autorów stron internetowych za to, że nie zarejestrowali ich w sądzie jako dziennik lub czasopismo. Przekonał się o tym m.in. Leszek Szymczak, prowadzący serwis GazetaBytowska.pl, który został oskarżony o prowadzenie serwisu bez rejestracji. Organy ścigania zajęły się nim, ponieważ nie usunął z forum komentarzy internautów na temat komornika, o którym program wyemitowała TVN.

Szymczak czeka na wynik apelacji. W pierwszej instancji sąd w Słupsku co prawda umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, ale jednocześnie uznał, że oskarżony rzeczywiście złamał prawo, gdyż nie zarejestrował swej strony. To samo dotknęło wydawców serwisu "Szycie po przemysku". Co ciekawe, oni próbowali zarejestrować serwis, ale sąd im odmówił. A później prokuratura zaczęła ich ścigać za... brak rejestracji.

Ta sprawa doczekała się niedawno postanowienia Sądu Najwyższego. Może ono wstrząsnąć polskim Internetem. Wprawdzie sąd oddalił kasację prokuratury, gdyż uznał, że skoro wydawcom odmówiono zarejestrowania tytułu, to nie można ich teraz za to karać. Z drugiej strony doszedł do wniosku, że strony WWW muszą być rejestrowane tak samo jak czasopisma papierowe.

Co istotniejsze, dotyczy to zarówno profesjonalnych portali informacyjnych, jak i np. amatorskich stron ze zdjęciami rodzinnymi. - Zgodnie z prawem prasowym treść nie ma znaczenia do uznania publikacji za prasę - tłumaczy "Rzeczpospolitej" sędzia SN Jacek Sobczak, który był sprawozdawcą w opisanej sprawie. W praktyce oznacza to, że jeśli strona jest aktualizowana częściej niż raz w tygodniu, powinna zostać zarejestrowana jako dziennik. Jeśli rzadziej, ale przynajmniej raz w roku - jako czasopismo. Autorowi strony za brak rejestracji grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności."
SŁAWOMIR WIKARIAK



"Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Większość polskich stron internetowych działa niezgodnie z prawem. Ich autorzy narażają się nawet na karę ograniczenia wolności. To konsekwencje niedostosowanego do dzisiejszych czasów prawa prasowego

Co łączy filatelistę, który prowadzi serwis internetowy o znaczkach, fotografa amatora umieszczającego w sieci swoje zdjęcia i firmę prowadzącą duży portal informacyjny? Wszyscy powinni zarejestrować swe strony internetowe jako dzienniki lub czasopisma.

Sąd Najwyższy interpretuje

O kłopotach wynikających z niedostosowanej do dzisiejszych realiów definicji prasy, dziennika i czasopisma wiadomo od dawna ("Rz" pisała o nich więcej 26 marca w artykule: "Prawo nie odróżnia strony internetowej od papierowego dziennika").

Niedawno problem nabrał jednak nowego wymiaru. Przepisy doczekały się bowiem interpretacji Sądu Najwyższego. Z postanowienia wydanego 26 lipca wynika (sygn. akt IV KK 174/07), że nie ma znaczenia, czy strona internetowa opisuje działania władzy, czy też hobbysta doradza na niej, jak założyć swoje pierwsze akwarium. Jeśli są aktualizowane częściej niż raz do roku, powinny zostać zarejestrowane w sądzie. Uzasadnienie tego precedensowego postanowienia jest już napisane, ale brakuje podpisów wszystkich sędziów. Jak dowiedzieliśmy się w SN, można się z nim będzie zapoznać po 10 września.

Treść nie ma znaczenia

Już teraz wiadomo jednak, co wynika z postanowienia sądu.

- Zgodnie z prawem prasowym treść publikacji nie wpływa na to, czy ma być uznana za prasę. Jeśli więc strona internetowa nie tworzy zamkniętej jednorodnej całości i jest aktualizowana co najmniej raz w roku, to jest prasą. Gdy nowe informacje pojawiają się na stronie częściej niż raz w tygodniu, to mamy do czynienia z dziennikiem, jeśli rzadziej, to z czasopismem. Zarówno jedno, jak i drugie trzeba zarejestrować - tłumaczy "Rz" sędzia Sądu Najwyższego Jacek Sobczak, który był sprawozdawcą w opisanej sprawie.

Cóż to oznacza w praktyce? Otóż to, że większość polskich stron internetowych działa nielegalnie. Tylko duże serwisy o charakterze stricte dziennikarskim rejestrują się w sądzie. Zapaleńcy, którzy piszą w siecidla własnej satysfakcji, po to, aby się podzielić swoimi spostrzeżeniami, nie zawracają sobie tym głowy.

Marcin R. prowadzi amatorską stronę internetową poświęconą muzyce elektronicznej. W związku z opisanym postanowieniem SN prosi, żeby nie podawać jej adresu.

- Chyba i tak ją zlikwiduję, skoro mam mieć przez nią nieprzyjemności - mówi.

Strona zawiera przede wszystkim informacje o płytach, które ukazały się na rynku, i ich autorskie recenzje.

- Najczęściej aktualizuję stronę dwa, trzy razy w miesiącu. Jak rozumiem, powinienem zarejestrować ją jako czasopismo. Nie będę tego przecież robił dla tych kilkudziesięciu osób, które od czasu do czasu zaglądają na moją stronę. Już wolę wysyłać im swoje teksty e-mailem - mówi Marcin R.

Serwisy urzędowe do rejestracji

Za wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji grozi grzywna, a nawet ograniczenie wolności. Co ważniejsze jednak, osoba prowadząca stronę w Internecie jest de facto redaktorem naczelnym z wszystkimi wynikającymi z tego obowiązkami, m.in. obowiązkiem publikowania sprostowań i odpowiedzialnością za teksty, w tym wpisy internautów.

O tym, jakie będą konsekwencje postanowienia, zdecydują prokuratura i policja, gdyż to one będą decydować o ewentualnym ściganiu autorów stron WWW.

Sądy nie muszą się kierować stanowiskiem SN, ale z pewnością będą je brały pod uwagę.

- Jeżeli sądy będą uznawały, że wydawanie serwisu internetowego należy traktować jako wydawanie dziennika lub czasopisma, to każdy obywatel ma moralne prawo zwrócić się do organów administracji publicznej z pytaniem, czy zarejestrowały swoje strony internetowe - zwraca uwagę Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.plPrawo i Internet. Zapytał Komendę Główną Policji, czy zarejestrowała swoją stronę, na której codziennie publikuje wiele informacji o działaniach funkcjonariuszy. Policja odpowiedziała, że nie, bo "prawo prasowe nie przewiduje uznania stron internetowych za dziennik czy czasopismo".

Nie trzeba rejestrować stron zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej. Cała reszta urzędowych serwisów również może być uznana za dzienniki lub czasopisma.

Masz pytanie do autora, e-mail: s.wikariak@rzeczpospolita.pl"
SŁAWOMIR WIKARIAK
_________________
M*A*S*H*
 
 
 
El Comandante
Ekspert Aficionado
Administrator



Zaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 11
Wiek: 42
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 2582
Otrzymał 185 piw(a)
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

Im się naprawdę nudzi.
_________________
::::::::: CYGARA FAQ - obowiązkowa pozycja dla początkujących i nie tylko;) :::::::::::

::::::::: Dodawanie zdjęć na forum :::::::::::

 
 
shaft
Nowicjusz



Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 60
Skąd: chinatown/red cross
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

NI99A napisał/a:
Im się naprawdę nudzi.

To przez Łyżwinskiego.... kiedys mieli chcoiaz "w co rece wlozyc", a teraz zrobilo sie niebezpiecznie:)

kazdy ma na biurku komputer, wiec predzej czy pozniej ktorys z gamoni musial na to wpasc.


milego dnia
_________________
M*A*S*H*
 
 
 
Josephros
Doświadczony Aficionado
szara eminencja ;d



Obecności na FOSCA: 3
Wiek: 37
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 917
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

nie całkiem tak, poprostu komornik się wkurzył i podał o zniesławienie a nie wyszło to prawnicy podpowiedzieli mu jak dobrać się do tyłka adminowi za to że nie usunął i zaczeło a sprawa jest rozwojowa narazie nie ma paniki
_________________
Tempus fugit, aeternitas manet
 
  mój status
 
Michal
Ekspert Aficionado



Wiek: 42
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 1247
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

To chyba jakaś paranoja... tekst że "polskie prawo nie odróżnia strony internetowej od papierowej gazety" jest chyba jak najbardziej trafny. Szczerze pisząc to nigdy o czymś takim nie słyszałem, ale jeżeli grożą za to grzywny to chyba się zainteresuję.
_________________
For a relaxing time, make it Suntory time...
 
 
 
Michal
Ekspert Aficionado



Wiek: 42
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 1247
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

Josephros napisał/a:
nie całkiem tak, poprostu komornik się wkurzył i podał o zniesławienie a nie wyszło to prawnicy podpowiedzieli mu jak dobrać się do tyłka adminowi za to że nie usunął i zaczeło a sprawa jest rozwojowa narazie nie ma paniki

Uf... no to trochę mnie uspokoiłeś :)

Ps. Pamiętajcie! Nie piszemy nic o komornikach!



:sign:
_________________
For a relaxing time, make it Suntory time...
 
 
 
Vincent
Aficionado


Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 577
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

Ale jak co, to będą musieli wsadzić około 40% społeczeństwa :palacz:
 
 
Josephros
Doświadczony Aficionado
szara eminencja ;d



Obecności na FOSCA: 3
Wiek: 37
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 917
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

trzeba przejzec te przepisy prasowe, uzasadnienie wyroku SN w tej opisanej sprawie, jacyś chętnie\? ja będe miał czas za miesiąc to przejże to ale narazie z tego co widać to albo niska szkodliwość i warunkowe umożenie albo za rejestracje 40 zł której jak pisze RZ nie da siię zrobić :mrgreen: KOCHAM PRAWO! szczególnie polskie
_________________
Tempus fugit, aeternitas manet
 
  mój status
 
Gringo
Nowicjusz
www.zielu.art.pl



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 35
Dołączył: 13 Sty 2007
Posty: 49
Skąd: Wroclove
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

Masakra.

Czasami po prostu niewiadomo czy sie smiac czy plakac - i to doslownie.

Pora pakowac walizki chyba i jechac gdzies gdzie jest Wolnosc... Tylko gdzie? Moze jakas Ameryka Poludniowa? Tylko trzeba uwazac na komunistyczna partyzantke wtedy ...

:cowboy:
_________________
Pozdrawiam serdecznie
  mój status
 
proforma
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

niestety zupełnie nie znam się na "prawie" ale może wśród forumowiczów jest prawnik lub ktoś ma przyjaciela PRAWNIKA...
wygląda mi na to że dla świętego spokoju możnaby podjąć próbę rejestracji strony - choć nie wiem jak to jest w przypadku gdy wisi ona poza granicami - koszt niewielki ok. 40 pln - a po rejestracji wara z łapami od forum...
 
 
El Comandante
Ekspert Aficionado
Administrator



Zaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 11
Wiek: 42
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 2582
Otrzymał 185 piw(a)
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

No ja też nie wiem jak oni chcą to wprowadzić. Według mnie to nie przejdzie, bo zawsze można będzie znaleźć sposób na ominięcie tego bzdurnego przepisu.

W razie czego Jose jest naczelnym forumowym prawnikiem, uratuje nas :)
_________________
::::::::: CYGARA FAQ - obowiązkowa pozycja dla początkujących i nie tylko;) :::::::::::

::::::::: Dodawanie zdjęć na forum :::::::::::

 
 
user
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

To forum powinno byc wolne od polityki, ale... To co napisali w rzepie to są cyrki!!! Wiecie, kiedyś entuzjazmowalem się netem ( liternet.pl ) i wierzylismy w wolnośc tego medium.
 
 
Josephros
Doświadczony Aficionado
szara eminencja ;d



Obecności na FOSCA: 3
Wiek: 37
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 917
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

"nie szkodzi że jestem z urzędu czasami wygrywam sprawyale tej to nawet za dużą bańke nie wygram" :palacz:

nie ma co się narazie martwić, jeszcze łapanek nie ma; jak powiedziałem troche trzeba poczytać w tej sprawie a ja słabo teraz z czasem znajde chwile to posiedze nad tym chyba że batallion coś ma w tej sprawie do powiedzenia
_________________
Tempus fugit, aeternitas manet
 
  mój status
 
battalion
Nowicjusz
niewyspany



Wiek: 42
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 97
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

Josephros napisał/a:
chyba że batallion coś ma w tej sprawie do powiedzenia


nieee, prawo to moja praca a nie hobby :mrgreen:

ok, poczekam na publikacje tego postanowienia SN i wtedy poczytam, akurat mam sprawe o naruszenie dóbr osobistych na forum wiec polacze pozyteczne z pozytecznym :neutral:
  mój status
 
Josephros
Doświadczony Aficionado
szara eminencja ;d



Obecności na FOSCA: 3
Wiek: 37
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 917
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

nie ma to jak praktyk a nie tylko teoretyk jak ja (a swoją drogą u mnie to się hobby również robi) :)
_________________
Tempus fugit, aeternitas manet
 
  mój status
 
e
[Usunięty]

Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

Gringo napisał/a:

Pora pakowac walizki chyba i jechac gdzies gdzie jest Wolnosc... Tylko gdzie? Moze jakas Ameryka Poludniowa? Tylko trzeba uwazac na komunistyczna partyzantke wtedy ...

Teraz w wenezueli maja duzo wolnosci i zadnej komunistycznej partyzantki...
 
 
Gringo
Nowicjusz
www.zielu.art.pl



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 35
Dołączył: 13 Sty 2007
Posty: 49
Skąd: Wroclove
Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

O to mi wlasnie chodzilo.
Do tego cieplo caly rok,
piekne dziewczyny,
cygara, dobre jedzenie.

:cowboy:
_________________
Pozdrawiam serdecznie
  mój status
 
Reklamator

Wysłany:    Reklama

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Strona ma charakter hobbystyczny i informacyjny. Przeznaczona jest dla osób powyżej 18 roku życia.

Palenie szkodzi zdrowiu!
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 22