Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: cygar, starzenie

Starzenie cygar.
Autor Wiadomość
zarzes30
Nowicjusz



Wiek: 43
Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 21
Otrzymał 21 piw(a)
Skąd: Łomża
Wysłany: Nie 05 Paź, 2014   

Witam
Czy ktoś z doświadczonych kolegów może mi wyjaśnić jak to jest z tym starzeniem
Którym cygarom służy którym nie
Właśnie wypaliłem,przepraszam dopaliłem do połowy Padrona anniversary 1964 principe natural i jestem mega rozczarowany. Cygaro jako jedne z pierwszych tych droższych ,,chodowałem,, 22 miesiące i leżało by dalej aż do dzisiaj , dodam że z wilgotnością w chumidorze było wszystko w porządku. Pierwszy puf był już gorzkawy, pomyślałem ok może taki początek, ale dalej dawało gorycz aż zaczęło dawać amoniakiem...no nie...
teraz pływa w kuflu z mineralką i lodem :mrgreen:
Nie wiem, taki egzemplarz? czy może ,,leżakowanie,, się temu przysłużyło
aż się boję o inne cygara bo mam takie które też coś około półtorej roku leżą a spalić ich jakoś szkoda ;-) człowiek myśli sobie że na jakąś specjalną okazję to zostawi skoro mają już ,,na karku,, trochę a na ,,odstrzał,, pójdzie coś z niższej półki, ogólnie coś młodszego. W chumidorze mam głównie Nikaraguę. Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kwiatt
Ekspert Aficionado



Obecności na FOSCA: 5
Wiek: 35
Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 1489
Otrzymał 564 piw(a)
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 05 Paź, 2014   

Temat starzenia jest dosyć skomplikowany. Nie jest tak, że każde cygaro jest "im starsze, tym lepsze". Kubańczycy na przykład, ładują do cygar świeży tytoń, więc ich cygara są na świeżo kwaśne i nieprzyjemne, dopiero po dłuższym leżakowaniu stają się smaczne.

Większość cygar nikaraguańskich została już "zestarzona" przez producenta - przykładem takich cygar są właśnie Padrony. Są to cygara, które można, choć nie trzeba długo przechowywać. Inna sprawa, że są to naprawdę cygara dla mega-zaawanowanych (szczególnie serie 1964, Family Reserve, etc.). Peppiny czy Patele stają się już po kilku miesiącach leżakowania bez celofanu z wyrazistych - kremowe.

Gorycz z amoniakiem, które opisałeś kojarzą mi się ze zbyt wysoką wilgotnością w humidorze. Różnych Padronów wypaliłem już ponad tuzin i nigdy nie miałem takich wypadków.

Są cygara, którym starzenie bardzo szkodzi. Nigdy nie zapomnę rozczarowania, kiedy zapaliłem dwuletnią Gurkhę Blue Steel. Na świeżo była pysznie czekoladowo-świeża, a po leżakowaniu - smak wyblakł.
_________________
http://www.cigarblog.pl/ - strona o cygarach pisana z pasją.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
zarzes30
vonKamil
Aficionado


Wiek: 33
Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 561
Otrzymał 176 piw(a)
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 06 Paź, 2014   

Od siebie dodam, że cygara Gurkha bardzo na sezonowaniu tracą.
_________________
Ciesz się każdym cygarem jakby było Twoim ostatnim :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VileVicar
Ekspert Aficionado
Non serviam



Obecności na FOSCA: 6
Wiek: 49
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 1923
Otrzymał 1099 piw(a)
Skąd: Poznań/Komorniki
Wysłany: Pon 06 Paź, 2014   

Wnioskuję że być może twój Padron miał zbyt wilgotno. Typowe objawy. Sezonowanie w tym przypadku chyba nie miało wiele do rzeczy. Padron nie potrzebuje zbytnio sezonowania, zwłaszcza limitowane czyli 26, 64, czy Family Reserve. Są mega dobrze przygotowane do degustacji ze sklepu. Linia podstawowa Padron x000 - jak najbardziej zyskuje na przechowywaniu. Kwiatt ci odpowiedział wyczerpująco. Jeśli chcesz odpowiedzi szczegółowej dot.konkretnych cygar, to pisz.

P.S. Prawdopodobnie lepiej by było gdybyś takiego Padrona kupił 3 dni przed twoją specjalną okazją, pewnie by lepiej smakował. (Chodzi też o to, że cygaro leży w sklepie w takich niezmiennych warunkach, często w folii i pudle, gdzie dojrzewanie przebiega powoli. Potem ktoś je kupuje i pakuje do humidora i na pewno te warunki się zmienią odrobinę, cygaro może się przejściowo pogorszyć. Dopiero po pewnym czasie tytoń zaczyna dalej pozytywnie pracować.)
_________________
"Bez kapłanów i bez świątyń krwawe łapska bogów nie mogłyby dosięgnąć świata śmiertelników. Czyż nie byłby to raj, przyjacielu ?" Steven Erikson - Ogrody Księżyca
http://baza.fantasta.pl/fantasta.php?id=500
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
je2bnik
Aficionado



Obecności na FOSCA: 1
Wiek: 36
Dołączył: 18 Paź 2011
Posty: 758
Otrzymał 637 piw(a)
Skąd: Radom/Warszawa
Wysłany: Pon 06 Paź, 2014   

VileVicar napisał/a:
Potem ktoś je kupuje i pakuje do humidora i na pewno te warunki się zmienią
odrobinę, cygaro może się przejściowo pogorszyć. Dopiero po pewnym czasie tytoń zaczyna dalej
pozytywnie pracować.)


Z mojego doświadczenie wynika, że rozsądne minimum na aklimatyzację cygara w nowych
warunkach, np właśnie po zakupie czy zmianie humidora etc, to ok dwa tygodnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zarzes30
Nowicjusz



Wiek: 43
Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 21
Otrzymał 21 piw(a)
Skąd: Łomża
Wysłany: Pon 06 Paź, 2014   

Dzięki panowie za odp.
No cóż,uczymy się, bolesna trochę ta nauka ;-)
A na przyszłość o tych Padronach będę pamiętał....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
molejczuk
Nowicjusz


Wiek: 41
Dołączył: 21 Paź 2014
Posty: 14
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: harrogate
Wysłany: Śro 29 Paź, 2014   

z tego co wyczytalem I obejrzalem na necie to humilodowka swietnie nadaje sie do starzenia cygar wiec zakupilem takowa dwa dni temu I dzis ma do mnie dotrZec :mrgreen: na poczatku zamowilem rowniez dwa pudelka hoyo de monterrey epicure especial I jedno z nich zamierzam uwiezic w niej na dluzszy czas. Czy ktos wie jaki wiek jest najlepszy dla tych cygar?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
blaugrana
Ekspert Aficionado



Wiek: 43
Dołączył: 17 Lut 2013
Posty: 1821
Otrzymał 1572 piw(a)
Skąd: Galway, IE
Wysłany: Śro 29 Paź, 2014   

U mnie generalna zasada jest następująca:

Pudło na 2 lata do hibernacji, a potem - co rok - degustacja sztuki lub dwóch... :)
_________________
💨💨💨💨💨💨💨
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
korea83
Ekspert Aficionado



Zaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 8
Wiek: 40
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 1890
Otrzymał 287 piw(a)
Skąd: Kościan
Wysłany: Śro 29 Paź, 2014   

molejczuk napisał/a:
Czy ktos wie jaki wiek jest najlepszy dla tych cygar?


Ciężko jednocześnie powiedzieć jaki okres czasu dojrzewania będzie dla tych cygar najlepszy z tego choćby powodu, że każdy może oczekiwać po cygarze innych doznań. Dla jednego idealne będzie już po pół roku, a inny stwierdzi, że ideał udało się osiągnąć dopiero po 5 latach.

Skoro kupiłeś 2 pudełka oznacza to, że masz sporo materiału do testów. Możesz wypalać po sztuce w jakichś odstępach czasu i obserwować jak zmienia się cygaro. Jeśli okresy pomiędzy jednym a drugim cygarem będą stosunkowo długie to ostatnie palone sztuki będą już miały naprawdę ładny staż leżakowania :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
  mój status
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
molejczuk
Borsuk
Początkujący Aficionado
Mlaskmlask-mniammniam:)



Obecności na FOSCA: 3
Wiek: 42
Dołączył: 30 Kwi 2010
Posty: 475
Otrzymał 75 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 30 Paź, 2014   

Odniosę się do tematu starzenia cygar poprzez starzenie win, na których się znam. Mianowicie błędem jest założenie, że wino im starsze tym lepsze, generalizując to około 90% wina na świecie jest robiona do wypicia w rok/dwa od daty produkcji.
Wnioskuję, że z cygarami jest analogicznie, więc małe, lekkie cygarka z Hondurasu lub Kuby itd, raczej stworzone są do palenia po krótkim pobycie w humidorku. Te do starzenia raczej będą full bodied, większe, mocniejsze, bardziej złożone etc = droższe.
Zasada starzenia czegokolwiek jest taka, że aby z czasem zyskało wartość dodaną musi już na wejściu mieć potencjał do starzenia. Przez potencjał rozumiem cechy takie jak złożoność, dobra konstrukcja, najlepszy tytoń itd. W przypadku win na ogól te do starzenia zaczynają się od 100 plnów, każde inne zamiast się polepszać, będzie "siadać" jak produkt po terminie ważności.
Nie sądzę, żeby JLP po 4 latach w humidorze miało dużo lepszy aromat i smak niż po miesiącu, to raczej wmawianie sobie, że cygaro nabrało klasy :) wręcz pewnie jest na odwrót, bo ono oprócz zapachu cedru i smaku innych cygar ze skrzynki, pewnie straciło całkowicie swój pierwotny smak i aromat.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Katohaikara
Początkujący Aficionado



Wiek: 29
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 169
Otrzymał 81 piw(a)
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 30 Paź, 2014   

Borsuk napisał/a:
wręcz pewnie jest na odwrót, bo ono oprócz zapachu cedru i smaku innych cygar ze skrzynki, pewnie straciło całkowicie swój pierwotny smak i aromat.

Chyba właśnie z tego powodu będzie lepsze :razz:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
molejczuk
Nowicjusz


Wiek: 41
Dołączył: 21 Paź 2014
Posty: 14
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: harrogate
Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Wszystkim zainteresowanym starzeniem cygar polecam kanal the Dr joe show na YouTube. Jest tam duzo recenzji a przedostatnie trzy video sa o starzeniu, wiele ciekawych informacji
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sergiej
Ekspert Aficionado



Obecności na FOSCA: 13
Wiek: 35
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 1337
Otrzymał 100 piw(a)
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 25 Lis, 2014   

Borsuk, co do zasady masz rację, ale jest jednak dużo tanich cygar, które także pięknie się starzeją i różnica jest KOLOSALNA.
_________________
Polecam:

http://www.zmiloscidohavan.pl/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lunka01
Doświadczony Aficionado



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 42
Dołączył: 01 Kwi 2013
Posty: 959
Otrzymał 447 piw(a)
Skąd: Delgany
Wysłany: Wto 25 Lis, 2014   

tak swoja droga ogladalem te fimiki DrJoe i wywrocily moje pojedzie o starzeniu do gory nogami, bede mial chwile to wkleje tu streszczeni tego co ona tam opowiadal...tylko ciagle jakos nie moge znalez tej chwili.
_________________
https://www.youtube.com/w...RDMMsy_BaUwOGjI


JAK CI SIE MOJ POST O D**** MARYNY NIE PODOBA TO WCISNIJ IKONKE IGNORUJ W PRAWYM GORNYM ROGU MOJEGO POSTU
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Borsuk
Początkujący Aficionado
Mlaskmlask-mniammniam:)



Obecności na FOSCA: 3
Wiek: 42
Dołączył: 30 Kwi 2010
Posty: 475
Otrzymał 75 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 25 Lis, 2014   

Sergiej napisał/a:
Borsuk, co do zasady masz rację, ale jest jednak dużo tanich cygar, które także pięknie się starzeją i różnica jest KOLOSALNA.


ok, tak jak pisałem, że do tematu odnoszę się przez pryzmat win. Więc zapewne jest tak jak mówisz, choć wydaje mi się, że starzenie starzeniu nie równe, tzn. JLP po 3 miesiącach w humi pewnie osiąga szczyt swoich możliwości i nawet jeśli potrzymamy je jeszcze 3 lata nic mu to już nie doda. Oczywiście to moja teoria :) w rzeczywistości może być inaczej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
piotr2015
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Cze, 2015   

Ciekawe czy na Kubie sprzed 1959 roku, także przerzucano ciężar poszczególnych faz procesu produkcyjnego na aficionados, którzy muszą magazynować cygara przez kilka lat w olbrzymich humidorach??? :bejsbol:
 
 
kamilo62
Nowicjusz


Wiek: 36
Dołączył: 30 Gru 2014
Posty: 4
Skąd: Belgia
Wysłany: Czw 24 Gru, 2015   

Hej. Tak sobie czytam ten temat i tez mam coś do tej kwasności cygar. Własnie sobie po Wigilii odpalilem Nicarao Anno VI i czulem do polowy kwasny smak...Dmucham..chucham w ten humidor czasami .... sam nawilżacz jest prawie ze suchy..a termometr ze tak powiem pokazuje mi po otwarciu prawie 80...Tylko nie bijcie...Ale co zrobic?

A tutaj taki film - gosc ma kilka pudelek cygar ktore leza od 2008 nawet roku - I co mozna powiedziec na takie lezakowanie??

https://www.youtube.com/watch?v=vbHVa0rEEyU

Wesołych Świąt i pod choinkę bardzo rzadkich cygar :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
qieckqa
Początkujący Aficionado



Obecności na FOSCA: 1
Wiek: 43
Dołączył: 14 Maj 2015
Posty: 397
Otrzymał 916 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: Czw 24 Gru, 2015   

Wyciągnąć nawilżacz z humidora... od tego zacznij.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JMJ
Początkujący Aficionado
smakosz życia



Obecności na FOSCA: 1
Wiek: 52
Dołączył: 01 Gru 2014
Posty: 303
Otrzymał 249 piw(a)
Skąd: Bolanda
Wysłany: Pią 25 Gru, 2015   

kamilo62 napisał/a:
sam nawilżacz jest prawie ze suchy..a termometr ze tak powiem pokazuje mi po otwarciu prawie 80

A sprawdzałeś, czy dobrze pokazuje? Kalibrowałeś go?
_________________
Luz i spokój, to sobie cenię. Bardziej spokój niż luz... :bejsbol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kamilo62
Nowicjusz


Wiek: 36
Dołączył: 30 Gru 2014
Posty: 4
Skąd: Belgia
Wysłany: Pią 25 Gru, 2015   

Termometr mam zwykly podstawowy wskazowkowy...Nawilzacz plastikowy na zelowe kolki. Pudlo na ok. 20 cygar moze wiecej...trudno to opisac bo i nawilzacz dosc duzy - napewno to nie jest ten zwykly "darmowy"...odkad wkladam do pudla to czuje ciagle moim zdaniem kazdego cygara zapach ziemi i miodu......a jak pale to wrecz nic...kwasnie....I nie wazne czy umyje uprzednio przed cygarem zeby :P czy popijam whisky czy woda.......czy zapalam zapałkami..czy gazówka....
Od poczatku kupuje cygara po jednej sztuce kazdej firmy.....zeby sie przekonac czy wszystkie cygara takie sa....
Raz mi sie trafil Maduro chyba zle zrobiony...taki kwas sie trafil ze pluć sie chcialo...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Reklamator

Wysłany:    Reklama

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Nóż do cygar?
Arek Akcesoria 8 Śro 12 Gru, 2012
Arek
Brak nowych postów Katalog cygar
Winston Churchill Muzyka / Film 38 Czw 08 Lut, 2007
Vincent
Brak nowych postów Reklamy Cygar
Jacek Uchryń Full offtopic 3 Pią 27 Lip, 2007
rafhof
Brak nowych postów Wideorecenzje cygar
Yase Full offtopic 1 Wto 30 Mar, 2010
dj_tomek
Brak nowych postów Transport cygar
czarnamamba87 Akcesoria 1 Wto 27 Cze, 2017
korea83

Strona ma charakter hobbystyczny i informacyjny. Przeznaczona jest dla osób powyżej 18 roku życia.

Palenie szkodzi zdrowiu!
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 20