Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: 2008, era, festiwal, filmowy, horyzonty, miedzynarodowy, nowe

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty 2008
Autor Wiadomość
szpooler
Aficionado

Obecności na FOSCA: 2
Otrzymał 14 piw(a)
Wysłany: Czw 24 Lip, 2008   8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty 2008

Otóż drugi rok z kolei mam przyjemność uczestniczyć w całym Festiwalu (mój pierwszy Festiwal to zarazem ostatni odbywający się w Cieszynie czyli rok 2005, niestety za młody trochę byłem, żeby wykorzystać te kilka cieszyńskich edycji :neutral: ) będąc właścicielem karnetu. Festiwal jaki jest każdy karnetowicz widzi, programowo moim zdaniem coraz lepiej (trudno oceniać, mając tylko 3 za sobą), słuchając głosy weteranów ta edycja to szczyt możliwości programowych, jest po prostu doskonale, zarówno pod względem muzycznym jak i przede wszystkim filmowym.

Ja nastawiam się w 100% filmowo, muzyka pojawiająca się na Festiwalu zupełnie do mnie nie trafia, głównie elektronika, jakieś mixy folkowych tematów z najnowszymi beatami, nie, to po prostu trzeba lubić :)

W tym roku program zapowiadał się naprawdę "tłusto", oprócz dorocznego Międzynarodowego Konkursu NOWE HORYZONTY, w którym prezentowane jest najświeższych filmów z całego nie świata, nie ukazywanych dotąd w Polsce, a często laureatów innych festiwali (choćby Cannes, tradycją już jest, że program na Festiwal ogłaszany jest dopiero po Cannes, jako że Gutek ściąga masę filmów z tego Festiwalu) pojawiło się także egzotyczne kino nowozelandzkie.

Jak co roku mamy także Konkurs NOWE FILMY POLSKIE, czyli konkurs filmów rodzimej produkcji, które ukazały się po 29.07.07 (czyli po zakończeniu zeszłorocznego Festiwalu). Można tutaj zobaczyć, że kino polskie nie umarło, wręcz przeciwnie, ma się całkiem dobrze.

Jest także Konkurs POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE, czyli konkurs zarówno dokumentów, animacji i fabuł polskich filmów krótko i średniometrażowych.

Panorama kina współczesnego: mistrzowie i odkrycia:
Pedro Almodovara, François Ozona, Larsa von Triera, Petera Greenawaya, Emira Kusturicy, Aleksandra Sokurowa, Kena Loacha, Mohsena Makhmalbafa, Otara Ioesselianiego czy Hou Hsiao-hsiena to tegoroczni mistrzowie kina.

Tegoroczny przegląd, czyli kina w Polsce bardzo mało znanego- kina nowozelandzkiego. Publiczność kojarzy tak naprawdę tylko dwa filmy rodem z Nowej Zelandii, obsypany Oscarami "Fortepian" Jane Campion z 1993r. i drugi- jedną z największych superprodukcji w historii kina- "Władca Pierścieni" Petera Jacksona z 2001-2003. Kinematografia tego kraju co prawda nie może poszczycić się oszałamiającą ilością wydanych filmów, jednak te nieliczne, które powstały są doskonałym portretem tego egzotycznego kraju. Jeżeli będą chętni, służę książką o kinie nowozelandzkim, chętnie pożyczę.

Nocne szaleństwo- cykl filmów puszczanych zawsze jako ostatni seans o 22, filmy z przymrużeniem oka, często pretensjonalne, śmieszne, lub jak to najlepiej chyba określił mój znajomy "ryjące psychę". Faktycznie, po ciężkim dniu kontemplacji festiwalowych dzieł dobrze jest się odprężyć i zanurzyć w filmach absurdalnych, z zamiaru strasznych lub poważnych, a mimo to naiwnych i śmiesznych :) Często pojawiał się także egzotyczny Bollywood. W tym roku konwencja została zmieniona (nie wiedzieć po kiego grzyba) i mamy mini-przegląd twórczości Dario Argento- włoskiego reżysera i scenarzysty, mistrza horrorów, uznanego na całym świecie, poza oczywiście Polską, gdzie zwyczajnie się go nie zna. Najwybitniejszym osiągnięciem Argento są "Odgłosy" z 1977r. zaliczane przez wielu krytyków za film gore z racji ilości, realności i intensywności przemocy.

Filmy sezonu to wybór najciekawszych tytułów prezentowanych na ekranach polskich kin w sezonie 2007/2008, tutaj takie tytuły jak "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mangu, ubiegłoroczna Złota Palma w Cannes i film otwarcia ENH 2007; "Butelki Zwrotne" Jana Sveraka; "Control" Antona Corbijna, dokument o liderze zespołu Joy Division, Ianie Curtisie; "Do ciebie człowieku" Roya Anderssona, łowcy codziennych absurdów ludzkiego życia; "Irina Palm" Sama Garbarskiego, w którym główną rolę gra legenda rocka Marianne Faithfull (film na otwarciu ubiegłorocznego ENH, później koncert Marianne na wyspie Słodowej); "Motyl i skafander" Juliana Schnabela i wiele, wiele innych.

Flmy krótkie to w tym roku przegląd najciekawszych dokonań Lux Gallery, wybór animacji ze słynnej londyńskiej szkoły Royal College of Art, selekcję filmów fabularnych i animowanych z festiwalu filmów krótkometrażowych w Clermont Fernand, retrospektywę norweskiego twórcy filmów animowanych – Piotra Sapegina, oraz krótkie formy zrealizowane przez włoskiego artystę, Stefano Odoardi, którego wielokrotnie nagradzany film Biała ballada (Una ballata bianca) był pokazywany na festiwalu w ubiegłym roku. Oczywiście nie zabraknie również selekcji najciekawszych produkcji bieżącego sezonu – filmów, które w tym roku były pokazywane na najbardziej prestiżowych festiwalach krótkiej formy.

Retrospektywy- w tym roku wyjątkowo liczne, obejmują takie gwiazdy jak:
Theo Angelopoulus
Terence Davies
Vincent Ward
Andrzej Żuławski
Piotr Łazarkiewicz
Witold Leszczyński
Aleksander Sroczyński
Federico Fellini: aneks

Poza tym liczne projekcje filmów dla dzieci, darmowe pokazy na rynku (9 filmów) i dużo, dużo więcej.

Cena biletu na jeden film to 16zł, możliwe zakupienie biletów "zbiorowych" na 10 filmów za 150zł, lub na 20 filmów za 280zł. Jak co roku najlepszym wyjściem jest karnet uprawniający do wejścia na wszystkie filmy za 250 zł (lub 214, jeśli było się karnetowiczem w poprzedniej edycji), fizycznie jest się w stanie obejrzeć 50 filmów (5 filmów dziennie przez 10 dni Festiwalu, ale np. zestaw filmów krótkometrażowych liczę jako jeden) co daje bajeczną sumę 5zł/film. Ja w tym roku mam w planach 37 filmów, czy się uda- zobaczymy :)

Zapraszam na stronę Festiwalu, jest tam dostępne wiele artykułów, zdjęć, filmów, streszczenia i recenzje tegorocznych filmów.

W razie jakichkolwiek pytań- walcie tutaj :)

mój status

Wieszok89
Nowicjusz
Wypalonych cygar: 35

Wysłany: Nie 27 Lip, 2008   

Na ENH planowałem wybrać się rok temu, ale jakoś nie wyszło z powodów finansowych, w tym roku zaś nie wyszło z powodów terminowych, a szkoda, bo parę filmów chciał bym obejrzeć (na przykład niektóre Theo A.) Ogólnie z racji bytu maniakiem filmowym lubię ten festiwal i mimo tego, że jest we Wrocławiu dopiero od 3 lat stał się dla mnie już jakimś charakterystycznym wyznacznikiem wakacji :P
Mam nadzieję że uda mi się w końcu za rok kupić karnet i poszaleć no i już zżera mnie ciekawość, jakie przeglądy filmów zafundują nam w 2oo9 roku :)
p.s. Fajnie wiedzieć, że nie tylko ja w tym towarzystwie mam bzika na punkcie "nie-hollywoodzkiego" kina ;)

Mateusz Bobola
Nowicjusz
Miłośnik Tabaki

Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

Wieszok89, myślę że jest nas więcej.

Mnie udało się być jeszcze w Cieszynie, do dzisiaj pamiętam wspaniałą publiczność, oklaskującą na stojąco co niektóre filmy zaraz po projekcji. Tej atmosfery niestety próżno szukać na co dzień w miejskich kinach, w których tez czasami ciągnie mnie do takiego zachowania (zwłaszcza na Filmostradzie, tak na marginesie, zaliczona tegoroczna edycja? W mojej ocenie filmy warte obejrzenia.), ale jak na razie się nie odważyłem ;)

Wielkie brawa za ten festiwal, prawdziwe święto kina w polsce, szczere i piękne.

Pozdrawiam.

Don Julian
Nowicjusz
Espresso & Isabela

O - mówiąc o Cieszynie masz na myśli festiwal Wakacyjne Kadry? Które filmy zrobiły na Tobie wrażenie pozytywne? (tym negatywnym nie warto czasu poświęcać, już je krytyka załatwi :D )

Mateusz Bobola
Nowicjusz
Miłośnik Tabaki

No raczej skoro temat o festiwalu NOWE HORYZONTY, to jego mam na myśli.
Wcześniej, zanim trafił do Wrocławia, odbywał się właśnie w Cieszynie.

Jesli chodzi o Filmostradę z tego roku to szczególnie polecam "4 minuty" oraz "Grając ofiarę".

A do cygara to raczej "Brasileirinho muzyka słońca" długie, może momentami nudnawe, ale klimat jest ;)

pozdrawiam.

szpooler
Aficionado

Obecności na FOSCA: 2
Otrzymał 14 piw(a)

Don Julian napisał/a:
festiwal Wakacyjne Kadry?\

Przykro to mówić dumnym Cieszyniakiem będąc, ale festiwal to-to wg. mnie nie jest. Festyn może. Organizacja na dnie, a i sam dobór filmów wybitnie przypadkowy...

mój status

Odpowiedz do tematu