Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: krwiodawstwo

Krwiodawstwo
Autor Wiadomość
Dziangiel
Nowicjusz

Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: Śro 05 Lis, 2008   Krwiodawstwo

W sumie nie wiem czy temat jest potrzebny.
Po prostu chciałem zwrócić uwagę na to zagadnienie. Może jestem pod wpływem emocji- przecież po raz pierwszy byłem oddać krew.
Dlaczego? Sam w sumie nie wiem- może wierze, że komuś pomogę. Pani pielęgniarka powiedziała, że średnio oddając raz krew pomaga się 3 osobą.

A czy na forum mamy jakichś krwiodawców?
Może ktoś planuje oddać krew? Ja wiem, że pójdę znowu.

A oto kilka informacji zaczerpniętych ze strony www.krewniacy.pl

KTO MOŻE ODDAĆ KREW:
• osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
• osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej skłądnikami.

OSOBY DOROSŁE MOGĄ ODDAĆ KREW PO OKRESIE:
• 6 miesięcy po dużych zabiegach chirurgicznych;
• 2 tygodni po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C;
• 2 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami;
• 7 dni po wykonaniu małego zabiegu chirurgicznego (np. usunięcie zęba);
• 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz anatoksyną przeciwtężcową;
• 3 dni po zakończeniu miesiączki;
• 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży;

KRWIODAWCA MOŻE UZYSKAĆ BEZPŁATNIE WYNIKI BADAŃ LABORATORYJNYCH:
• oznaczenie grupy krwi w układzie A B 0 i Rh
• pełnej morfologii krwi,
• aktywności aminotransferazy alaninowej - ALAT
• znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS (HIV-1/HIV-2) oraz zakażeń kiłą.

KRWIODAWCA, KTÓRY HONOROWO ODDA KREW OTRZYMA:
• zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
• posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii,
• zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

AK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI?
• w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
• być wyspanym
• spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
• wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
• ograniczyć palenie papierosów
• nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
• nie spożywać uprzednio (24 h.) alkoholu !

Jaka krew jest najbardziej potrzebna?
Każda! Niezależnie od częstości jej występowania. Największe zapotrzebowanie jest oczywiście na najczęściej występującą, czyli A Rh+. Z drugiej jednak strony najrzadziej spotykana grupa AB Rh- pomimo najmniejszego na nią zapotrzebowania musi stanowić bezpieczne rezerwy, aby nie zabrakło jej dla ratowania życia.

Jak to wyglądało z perspektywy krwiodawcy?
Poszliśmy (tak była nas mała grupka) do szpitala. Tam najpierw pani w recepcji nas zarejestrowała (na podstawie dowodów osobistych).
Następnie krótka rozmowa z panią doktor. Niektórzy już odpadli w tym momencie- z różnych przyczyn. A to jakiś zabieg chirurgiczny w okresie krótszym niż 4 miesiące, a to jakieś inne choroby przebyte w zbyt krótkim okresie.

Przebadani przez panią doktor przeszli dalej do pani pielęgniarki która pobrała próbkę krwi i sprawdziła zdaje się zawartość hemoglobiny (mogę się mylić).

Ci którzy 'przeszli pomyślnie' czekali na swoją kolej do pobierania krwi.
W moim przypadku trwało to około 20 minut- pielęgniarka musiała się wkuwać dwa razy.
Ale całość zabiegu przebiegła w bardzo miłej atmosferze.
I w sumie po oddaniu tych 450 ml krwi nie czułem się jakość źle/słabo itp. także nie było tak strasznie jak to miewa w opowieściach.

I broń Boże pisząc post nie chciałem się chwalić etc.
Po prostu gęba mi się będzie cieszyć jeśli ktoś po przeczytaniu zainteresuje się sprawą. Może ktoś inny także oddaje/oddawał krew.
Bo bądź co bądź człowiek po takiej akcji ma wrażenie spełnienia dobrego uczynku:)

No a ja teraz zajadam się czekoladą ;-)

tomaal
Początkujący Aficionado

Obecności na FOSCA: 4
Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: Śro 05 Lis, 2008   

Ostatnio była u nas akcja pt. Wampiriada, czyli studenckie oddawanie krwi. Mnie niestety kilka warunków dyskwalifikowało. Poza tym to jest dla mnie nie do przeskoczenia :mrgreen:
Cytat:
• wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe

Pozdrawiam

szpooler
Aficionado

Obecności na FOSCA: 2
Otrzymał 14 piw(a)

Ta dieta to raczej taka porada jest niż wymóg ;)

Krwiodawstwo popieram, czynnie też, jakoś tak lepiej się czuję, bo mam świadomość że pewnie i ja będę jej kiedyś potrzebował...

mój status

Pawelord2
Nowicjusz

W lublinie jest od czasu do czasu akcja medycy oddają krew, załapałem się w tamtym roku i same plusy ;p dostałem wyniki badania krwi ( zdrowy jak ryba) 8 czekolad (całkiem niezłe) koszulkę okolicznościową, darmowe wypasione śniadanie i 2 godziny darmowego bilarda w klubie Fabryka, no i na sam koniec - być może komuś moja krew pomogła :)

450ml krwi to niewiele, leci szybko i absolutnie nic nie boli - polecam każdemu ;]

Dziangiel
Nowicjusz

Otrzymał 3 piw(a)

Fakt dieta to raczej porada tylko.
Bo przed pobieraniem krwi biorą pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz przebyte przez niego choroby i zabiegi.

A akcje jakie opisują koledzy wyżej. Fakt fajna sprawa :)

Ale gdyby nie to, te gadżety, imprezy.
Czy gdyby nie dawali tych czekolada to byśmy nie oddawali krwi? ;-)

dud
Nowicjusz
street headache 71

Otrzymał 2 piw(a)

u mnie na siłę nie wciskają nic. Jest natomiast pytanie czy zostawiam czekolady na dom dziecka. I o to chodzi.

krew potrzebna jest

Sadek
Nowicjusz
ten typ

warto warto ;] ja jeszcze jakoś okazji nie miałem a szkoda bo wiem, że moja krew jest dobra do takich akcji : 0rh+ ;]

Sergiej
Ekspert Aficionado

Obecności na FOSCA: 12
Otrzymał 99 piw(a)

wstyd przyznać, ale ja nawet nie wiem jaką mam grupę krwi...

http://www.zmiloscidohavan.pl/

Dziangiel
Nowicjusz

Otrzymał 3 piw(a)

Sergiej napisał/a:
wstyd przyznać, ale ja nawet nie wiem jaką mam grupę krwi...

No widzisz Sergiej. A jak pójdziesz oddać krew to nie dość, że dowiesz się jaką masz grupę krwi to jeszcze zrobią ci podstawowe badania ;-)

komar11
Nowicjusz

A więc nic tylko namawiajmy do oddawania:) Jak byłem jeszcze na studiach to wraz paroma osobami organizowaliśmy takie akcje co 3 miesiące. Przyjeżdżał taki fajny autobus i krew się lała litrami:) Ale osobiście wole raz do roku oddać krew w punktach krwiodawstwa. Miła atmosfera no i czekolada. A i organizm się regeneruje i wzmacnia po oddaniu krwi. Ale spokojnie raz góra 2 razy do roku można oddać krew, więcej nie polecam bo się organizm za bardzo przyzwyczai i zacznie za dużo produkować a jak wiadomo co za dużo to nie zdrowo ( no chyba,że cygar w humidorku) . A jak mamy już dużo pieczątek w książeczce honorowego dawcy krwi to możemy autobusami za friko śmigać i w aptece się wepchać bez kolejki :mrgreen:

Pozdrawiam

Dziangiel
Nowicjusz

Otrzymał 3 piw(a)

komar11 napisał/a:
A jak mamy już dużo pieczątek w książeczce honorowego dawcy krwi to możemy autobusami za friko śmigać i w aptece się wepchać bez kolejki :mrgreen:

Właściwie to:
* Zasłużony honorowy dawca krwi uprawniony jest do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające do wysokości urzędowych limitów cen, a także w leki, które zasłużony honorowy dawca krwi może stosować w związku z oddawaniem krwi (listę tych leków ustala Ministerstwo Zdrowia).
* Zasłużony honorowy dawca krwi ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz z usług farmaceutycznych w aptekach.
* Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka Ministra Zdrowia "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".
* Wiele samorządów miejskich na własną rękę wprowadza zwolnienia z opłat biletowych w komunikacji miejskiej dla zasłużonych honorowych dawców krwi, przy czym w celu nabycia prawa do bezpłatnych przejazdów w różnych miastach obowiązują różne progi minimalnej ilości oddanej krwi.

Tak czy siak plusy są wielkie, w nic nie tracimy ;-)

radeqm
Aficionado

Otrzymał 7 piw(a)

Panowie,

Z punktu widzenia lekarza Intensywnej Terapii, który właśnie podłączył drugi wór B(-), w sumie siódmą jednostkę krwi zamówioną i przetoczoną dzisiaj przeze mnie, BARDZO namawiam do oddawania krwi.

Sadek - zero plus - słabo - bardzo łatwo dostępna grupa :-P

pozdr.

r

Jacek Uchryń
Ekspert Aficionado

Zaproszone osoby: 1
Otrzymał 24 piw(a)
Wysłany: Czw 06 Lis, 2008   

radeqm napisał/a:
Panowie,

BARDZO namawiam do oddawania krwi.

r

Przyłączam się do tego apelu/
sam zacząłem oddawać krew w 1990r Honorowo a od 1999-2001 na tzw R czyli ratunkowy zespół HDKowców :mrgreen: :mrgreen: tak się nazwaliśmy.
To całkiem fajna forma oddawania krwi.
Szpitale mają problemy z krwią,a ktoś z znajomych potrzebuje jej ,więc zbiera się grupa ludzi ok 10-15osób i jedzie do szpitala oddać krew.Nie musi to być ta sama grupa krwi,szpital ma towar na wymianę z innymi szpitalami i R zaczynają krążyć po mieście.
Czasami potrafiliśmy zorganizować lekarzom nieplanowane nadgodziny ;-) ano bo krwi nie było a jest.
Fajna jazda była.
Nie wiem jak jest teraz, ja mam za sobą oddane ponad 20l krwi kilka odznak jakieś puchary były i dyplomy, uśmiech ludzki.
Często było tak, że nic się nie dostawało bo nie było, a krew jest bardzo potrzebna.
Oddawajcie krew jeśli możecie.
Ja nigdy nie odczułem nadmiaru produkcji krwi a regularnie przez kilka lat oddawałem ją co kwartał.
Oddawanie krwi jest wciągające i nie z powodu czekolad czy kaw.
W tym coś jest.
Oddając krew oddajecie lepszy kawałek siebie.
Pozdrawiam .

Macio
Nowicjusz
super facio

Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: Śro 12 Lis, 2008   

Ja tez zacząłem niedawno oddawać krew :)
Namówiła mnie...dziewczyna. Może nie tyle namówiła, co po prostu ona jakiś czas oddaje to JA nie mogę?!?! :mrgreen:
Do tej pory zdążyłem oddać raz, ale wiem, że na pewno na tym nie poprzestanę.
Niestety, teraz muszę zrobić sześć miesięcy przerwy, po jednym głupim badaniu.. :(

:cowboy:

lukasz
Nowicjusz
Avo Uvezian

namawiam wszystkich na oddawanie krwi
Sam jestem kwiodawcą :cool1:

ŻYCIE !!

Dziangiel
Nowicjusz

Otrzymał 3 piw(a)

I kto by pomyślał, że tylu CA oddaje krew :cigar:

"Sukces- winszuje "

Dzik
Nowicjusz

Obecności na FOSCA: 4
Wysłany: Wto 25 Lis, 2008   

Ja do tej pory raz oddałem, ale zamierzam już niedługo znów się wybrać, z tym że moja grupa to raczej popularna. A1Rh+

Brennus
Początkujący Aficionado
el chabacano

Obecności na FOSCA: 5
Otrzymał 56 piw(a)
Wysłany: Nie 08 Lut, 2009   

Dzik napisał/a:
Ja do tej pory raz oddałem, ale zamierzam już niedługo znów się wybrać, z tym że moja grupa to raczej popularna. A1Rh+

sadek napisał/a:
a szkoda bo wiem, że moja krew jest dobra do takich akcji : 0rh+

panowie, prosta zasada kołkowana przez PCK - nie ma mniej lub bardziej potrzebnej krwi - każda jest bardzo potrzebna

częsta grupa krwi, to nie tylko dużo tej grupy w banku krwi - to także bardzo duże zapotrzebowanie na nią, bo statystycznie najwięcej jej potrzeba

AntZ
Aficionado

Otrzymał 1360 piw(a)
Wysłany: Wto 09 Cze, 2015   

Ja na razie mam oddane 2,7L krwi.
Ciężko się zmobilizować - a to brak czasu a to przeziębienie itp.
:neutral:

TOMI1983
Początkujący Aficionado

Otrzymał 44 piw(a)
Wysłany: Śro 10 Cze, 2015   

ja jak dobrze liczę mam niemal 5 L ale będzie więcej,, jak można pomagać czymś co ma się za darmo to trzeba, no i te czekolady :)

Reklamator

Wysłany:    Reklama

Odpowiedz do tematu