Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować TUTAJ
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników! :-)
Rejestrując się na forum uzyskujesz m.in. rabaty na cygara u forumowych partnerów (sklepy cygarowe). Zapraszamy!

Cigar Aficionado
autologowanie:
Witaj na forum Cigar Aficionado! Aby uzyskać pełny dostęp zaloguj się lub zarejestruj.


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: cygarami, jak, nowymi, postepowac

Zamknięty przez: Jacek Uchryń
Czw 27 Mar, 2008
Jak postepowac z nowymi cygarami
Autor Wiadomość
profes
Nowicjusz



Wiek: 45
Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   Jak postepowac z nowymi cygarami

Moj zaprawiony w bojach kolega aficionado podal przepis, w jaki sposob powinno traktowac sie nowo zakupione cygara, szczegolnie jezeli sa przesuszone (np kupowane w sklepach wysylkowych).
Sposob na "odswiezenie" pochodzi od Kubanczyka, ktory pracuje przy produkcji cygar:

"Zapakowac cygara w plastikowa torebke.
Najlepsze sa takie plastikowe torebki do przechowywania zywnosci ktore mozna zamknac (hermetycznie). Miesci sie w nich kilka lub kilkanascie cygar.

Do lodowki na trzy dni,
nastepnie zamrazarka 7 dni,
potem lodowka 3 dni i na koniec
jeden dzien na zewnatrz, pokojowa temperatura, w misce zeby kondensacja odposcila (w dalszym ciagu zamkniete w torebce)....potem humidor...czym dluzej tym lepiej, nie ktorzy co nie maja dyscypliny zaczynaj palic po miesiacu rezultat na ogol hmm sa bardzo rozczarowani, z mojego osobistego doswiadczenia wynika ze male cygara, corony, robusto, petit corony wymagaja min.3 miesiace, a te dlugie jak Double Corona czy Churhill to min.6 miesiecy "cooking" "

Czy ktos z Was spotkal sie z takim traktowaniem cygar?
Szukalem podobnego opisu na naszym forum, ale jedyne co znalazlem to informacja, ze dzieki zamrazarce mozemy unieszkodliwic larwy szkodnikow, ktore moga znajdowac sie na lisciach, z ktorych zrobione sa cygara.
_________________
Jestem z Warszawy i jestem z tego dumny.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Mateusz
Początkujący Aficionado
Cigar&Pipe conesseur



Obecności na FOSCA: 1
Wiek: 35
Dołączył: 22 Cze 2007
Posty: 484
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Jaworzno/ Kraków
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Szczeze powiedziawszy to troche mi sie to dziwne wydaje, dlugie lezakowanie to jasna sprawa w tej chwili pale cygara tak po pol roku lezenia, a 3 miechy to min. Ale nigdy nie dostalem przesuszonych cygar.
Jedyne co w tej chwili mysle to to ze moze chodzic o szybkie skroplenie wody z powietrza do cygar ale nie tak szybkie ( etapy przejsciowe z lodowka) zeby je uszkodzic. Ale to samo tylko wolnie dzieje sie w humidorze. Moze to jakis sposob sprzedawcow zeby zaprezentowac szybko odswierzone cygara?
Jak bede mial wieczorem wiecej czasu to sie zastanowie nad tym co to moze dac i jakie tam procesy moga zachodzic ;)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
  mój status
 
highflyer
Początkujący Aficionado



Wiek: 34
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 182
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

hmmm... nigdy o tym nie slyszalem. Jak mialem przesuszone cygaro co mi malo razy zdarzylo, to po prostu wkladalem do humidora, i zapominalem o nim na dlugi czas.
_________________
pozdrawiam,
Filip
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Jacek Uchryń
Ekspert Aficionado


Zaproszone osoby: 1
Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 1434
Otrzymał 25 piw(a)
Skąd: L. USA
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Jest taki stary mit że cygara leżące w lodówce mają się dobrze ze względu na niską temperaturę.Niestety to tylko pół prawdy ,niska temperatura plus dobra wilgotność jak najbardziej jest wskazana ale niska temperatura bez odpowiedniej wilgotności jest zabójstwem dla cygar, ponieważ w lodówkach i zamrażarkach jest mała wilgotność cygara niszczeją,tracąc wszelkie swoje walory dla których to je zakupiliśmy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
profes
Nowicjusz



Wiek: 45
Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Jacek Uchryń napisał/a:
niska temperatura bez odpowiedniej wilgotności jest zabójstwem dla cygar, ponieważ w lodówkach i zamrażarkach jest mała wilgotność cygara niszczeją,tracąc wszelkie swoje walory dla których to je zakupiliśmy.


Fakt, ze w lodowkach i zamrazarkach powietrze jest bardziej suche niz na saharze i wkladajac niezabepieczone cygaro mozna je tylko zniszczyc. Ale moze z uwagi wlasnie na ten fakt w "przepisie" podano, ze cygara najpierw wkladamy w hermetyczne torebki foliowe?
Szczerze mowiac jestem troche skonfudowany pomyslem z lodowka. No bo z drugiej strony jak takie suche cygaro wpakujemy do hermetycznej torebki, to przeciez samo z siebie wilgoci nie nabierze. Wiec moze chodzi jednak o neutralizacje "nieproszonych gosci", a cala zabawa w lodowke-zamrazarke-lodowke-miske jest po to aby cygaro nie przezylo szoku ze znaczna zmiana temperatur i np. nie popekala pokrywa...
_________________
Jestem z Warszawy i jestem z tego dumny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Jacek Uchryń
Ekspert Aficionado


Zaproszone osoby: 1
Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 1434
Otrzymał 25 piw(a)
Skąd: L. USA
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Myślę ,że dokładną wiedzę w tym zagadnieniu uzyskasz gdy sam wypróbujesz ten przepis od Kubańczyka.Nie wsadzaj zbyt dużej ilości cygar aby straty były jak najmniejsze gdyby jednak okazał się ten przepis niewłaściwy .
Ja używając określenia trzymanie w lodówce miałem oczywiście namyśli trzymanie ich przynajmniej w woreczkach strunowych przeznaczonych do zamrażania (mają grubszą folie)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
profes
Nowicjusz



Wiek: 45
Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Dzieki za rade. Wrzuce Quintero Nacionales - w razie czego zadna strata.
Za tydzien dam znac czy to cos dalo :cigar:

Jak zauwazyl Jacek - dam znac za dwa tygodnie ;-)
_________________
Jestem z Warszawy i jestem z tego dumny.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Jacek Uchryń
Ekspert Aficionado


Zaproszone osoby: 1
Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 1434
Otrzymał 25 piw(a)
Skąd: L. USA
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Przepis jest na 14 dni :cigar:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drinks
Aficionado
fan Ronnie O'Sullivana



Obecności na FOSCA: 10
Wiek: 53
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 718
Otrzymał 19 piw(a)
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   Re: Jak postepowac z nowymi cygarami

profes napisał/a:
Moj zaprawiony w bojach kolega aficionado podal przepis, w jaki sposob powinno traktowac sie nowo zakupione cygara, szczegolnie jezeli sa przesuszone (np kupowane w sklepach wysylkowych).


Powiem ci od siebie, że jednym z kryteriów wyboru sklepu jest stan przysłanego cygara - nie kupuję tam, skąd cygara przychodzą przesuszone, czyli np. w naszych sklepach (części z nich), SUI zaś jest pod tym wzgledem więcej niż OK.
Cygara z TC czy CO wymagają może 1-2 tyg leżakowania w humim i smakują doskonale, bez żadnych kombinacji z lodówkami czy zamrażarkami.

Tu zaraz mnie zbeszta Klepitko, że każde cygaro dlużej leżakowane zyskuje na szlachetności, i to prawda, ale czasem silna wola przeważa i sięga się po takiego świeżaka prosto z dostawy :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
  mój status
 
Klepitko
Ekspert Aficionado



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 50
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 1976
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Ja ci dam zaraz z dostawy Minimum miecha musi odpoczywać no chyna że to jest Guan Lopez sam nie wytrzymałem :mrgreen:
Pomysł z zamrażarką zupełnie mi sięnie podoba a to z trzech powodów Po pierwsze liście czy cygara najlepiej zachowują się w naturalnych warunkach a gdzie na Kubie czy okolicy tak niskie temperatury?
Po drugie zawsze w torebce strunowej musi znajdować się choć trochę pary wodnej a w przypadku zamrażary nastąpi kondensacja - kropeli i nie wiem jak siądą na pokrywie jak to potem siębędzie prezentować.
Po trzecie co budzi mój niepokój to że cała wilgoc w cygarze zamarznie tworząc małe kryształy mogące uszkadzać liście. Będą też miały większą objętość co wcale nie jest wskazane.
NIgdy tej metody nie stosowałem i nie słyszałem tylko takie wątpliwości się mi nasunęły. Jeszcze jedno skoro cygara są przesuszone to skąd ma się wziąść dodatkowa porcja wilgoci do poprawy ich kondycji
_________________
Prysnął czar ,mózg bez życia, jeno cygaro, fajka i trunek do wypicia
Postaw piwo autorowi tego posta
  mój status
 
profes
Nowicjusz



Wiek: 45
Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Dopytalem o co chodzi z tym wymrazaniem cygar - i jednak chodzi o robactwo, ktore moze zagniezdzic sie w cygarach podczas podrozy. Natomiast cala procedura ma zapewnic to, ze cygaro zniesie zamrozenie nie ponoszac uszczerbku. Tak wiec nie o przesuszone cygara tu chodzi.

Natomiast co do zamrazaia plyt CD to pierwsze slysze, a audiofilem jestem od kilku ladnych lat.
_________________
Jestem z Warszawy i jestem z tego dumny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Klepitko
Ekspert Aficionado



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 50
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 1976
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 24 Mar, 2008   

Tylko i wyłącznie w czasie poddrózy w cygarach nic się zagnieżdzić nie może. Mogą się jedynie zacząć rozwijać żle usunięte z liści jajeczka podczas procesu produkcujnego
_________________
Prysnął czar ,mózg bez życia, jeno cygaro, fajka i trunek do wypicia
Postaw piwo autorowi tego posta
  mój status
 
rob33t
Początkujący Aficionado


Wiek: 114
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 419
Skąd: z Polski
Wysłany: Śro 26 Mar, 2008   

profes napisał/a:
Dopytalem o co chodzi z tym wymrazaniem cygar - i jednak chodzi o robactwo, ktore moze zagniezdzic sie w cygarach podczas podrozy. Natomiast cala procedura ma zapewnic to, ze cygaro zniesie zamrozenie nie ponoszac uszczerbku. Tak wiec nie o przesuszone cygara tu chodzi.


trzeba bylo do razu sie dopytac :)

bo tylko w takiej sytuacji ma to sens, odnosnie "odzyskiwania wilgotnosci " to po prostu bzdura i nielogiczne ;)

co do robali to na szczescie nie mailem z nimi problemow nawet jak temp. byly juz ok 25-26 stopni w humi a mam 2 humidorki po ok. 120 szt pelne,

za to kiedys w sklepie widzialem guantanamerke cristal z "dziurkami" ewidentnie po robaczkach ktore musialy miec w niej wypas :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
highflyer
Początkujący Aficionado



Wiek: 34
Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 182
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 26 Mar, 2008   

profes napisał/a:
Natomiast cala procedura ma zapewnic to, ze cygaro zniesie zamrozenie nie ponoszac uszczerbku.



wydaje mi się, że jakiś tam uszczerbek zawsze bedzie, a procedura może miec na celu jego zminimalizowanie.
_________________
pozdrawiam,
Filip
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
El Comandante
Ekspert Aficionado
Administrator



Zaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 11
Wiek: 42
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 2582
Otrzymał 185 piw(a)
Wysłany: Śro 26 Mar, 2008   

Co do robactwa, to dodam tylko, że zamrażanie zabija larwy, ale nie jajeczka. Próżnią albo spirytusem można zabić jajeczka, tylko jak je tym potraktować w domowych warunkach ;) Spirytusem w sumie można jedynie humidor przetrzeć.
Na szczęście natrafienie na cygaro z jajeczkami jest naprawdę niewielkie, ale na wszelki wypadek lepiej nie dopuszczać do utrzymywania się temperatury powyzej 25 stopni i wysokiej wilgotność w humidorze, bo jak w cygarach są jajeczka, to przy takich warunkach, w ciagu 3-4 tygodni mogą zamienić się w larwy...

Co do samego zamrażania, a potem przechowywania w lodówce, to wg mnie Twój przepis jest chyba zbyt długi. Ja bym to zrobił w 5 dni. 4 dni zamrażarka i 1 dzień lodówka, a potem cygara do humidora, wcześniej wyczyszczonego, przetartego spirytusem i przewietrzonego. Oczywiście bawiłbym się w to gdybym zauważył, że któreś z cygar miało w sobie robactwo. Wtedy te pozornie zdrowe wsadziłbym do zamrażary, a przeżartych się pozbył.(czyt. puścił z dymem ;) )
_________________
::::::::: CYGARA FAQ - obowiązkowa pozycja dla początkujących i nie tylko;) :::::::::::

::::::::: Dodawanie zdjęć na forum :::::::::::

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Klepitko
Ekspert Aficionado



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 50
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 1976
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 26 Mar, 2008   

Ja chce wierzyć że nie sezonuje nijakich larw ani jajeczek a do chłodziarki raczej bym nie wlożył vide wyżej lepiej odrazu spalić
_________________
Prysnął czar ,mózg bez życia, jeno cygaro, fajka i trunek do wypicia
Postaw piwo autorowi tego posta
  mój status
 
El Comandante
Ekspert Aficionado
Administrator



Zaproszone osoby: 1
Obecności na FOSCA: 11
Wiek: 42
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 2582
Otrzymał 185 piw(a)
Wysłany: Śro 26 Mar, 2008   

Tak serio to bym pewnie spalił w jakimś ognisku, bo do śmietnika grzech wyrzucać :)
_________________
::::::::: CYGARA FAQ - obowiązkowa pozycja dla początkujących i nie tylko;) :::::::::::

::::::::: Dodawanie zdjęć na forum :::::::::::

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Klepitko
Ekspert Aficionado



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 50
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 1976
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 26 Mar, 2008   

A jakby to był Padron 1926 to gdzie byś spalił? :mrgreen: Palone robale nie są takie złe a w niektórych kulturach uważane za przysmak :mrgreen:
_________________
Prysnął czar ,mózg bez życia, jeno cygaro, fajka i trunek do wypicia
Postaw piwo autorowi tego posta
  mój status
 
profes
Nowicjusz



Wiek: 45
Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 26 Mar, 2008   

Mysle, ze kazdy kiedys trafi na cygaro z lokatorem i niekoniecznie musi tego byc swiadomy. Kto wie ile takich cygar juz puscilismy nieswiadomie z dymem. Swoja droga jakiz to wysublimowany smak musi miec cygaro z dodatkowa porcja bialka. Brrrr.
_________________
Jestem z Warszawy i jestem z tego dumny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Jacek Uchryń
Ekspert Aficionado


Zaproszone osoby: 1
Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 1434
Otrzymał 25 piw(a)
Skąd: L. USA
Wysłany: Czw 27 Mar, 2008   

Widzę że koledzy merytorycznie temat wyczerpali .Podane zostały wszystkie z mozliwych opcji co robić z cygarami które mają jajeczka,larwy i robale.
Tak więc zamknięcia tematu nadszedł czas.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Reklamator

Wysłany:    Reklama

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Kody pudełek z cygarami kubańskimi
Michal Trochę teorii... 6 Nie 25 Paź, 2009
Sergiej

Strona ma charakter hobbystyczny i informacyjny. Przeznaczona jest dla osób powyżej 18 roku życia.

Palenie szkodzi zdrowiu!
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 22